Loňský rok vnesl do oblasti počítačového navrhování několik zásadních změn, které budou mít dozvuky ještě několik let do budoucnosti. Více v našem krátkém ohlédnutí.

Všichni mluví o cloudu, ale v Česku ho skoro nikdo nechce

Je to kruté, ale je to tak. Čeští uživatelé zůstávají konzervativně imunní vůči množícím se informacím o tom, že větší i menší dodavatelé CAD, CAM i PDM softwaru pomalu přesouvají svoji pozornost směrem k on-line službám namísto dosud dominujícího desktopového softwaru.

Zřejmě nejširší nabídku cloudových aplikací má v současnosti Autodesk, který buduje vyspělou infrastrukturu kombinující 3D CAD, CAM a PLM s podporou simulací a spoustou dalších nástrojů.

Pro změnu SolidWorks po třech letech nejistého přešlapování v roce 2013 suverénně přiznal, že opravdu dělá na cloudovém SolidWorksu a že opravdu bude na platformě V6, tedy příbuzný systému Catia V6. A taky, že opravdu nebude nikdo uživatele klasického SolidWorksu nutit k tomu, aby na tuto cloudovou novinku přecházeli.

Systémy v cloudu zprovoznila i jeho mateřská Dassault Systèmes, přes web tak spustíte ve verzi V6R2014 i zmíněnou Catii nebo třeba Simulii.

Cloud oťukávají i ti výrobci, kteří se jej prozatím spíše straní, tedy PTC i Siemens PLM Software. Svoji nabídku do cloudu směřuje též Ansys a další.

Kapitolou samou pro sebe jsou pak řešení, jako GrabCAD, jež v cloudu přímo vznikly a spokojeně rostou. Cloud je všude kolem nás, ale v prostředí českých konstrukčních kanceláří ještě neuzrál jeho čas. Počkejme si pár let, ono to přijde.

Všichni se zajímají o 3D tiskárny, ale v Česku je nabídka tristní

Je to kruté, ale je to tak. 3D tisk je ohromný fenomén, alespoň soudě z toho, že už o něm štěbetají nejen vrabci na Twitteru, ale píše o něm Mladá fronta Dnes i Blesk. I ten Lojza z Horní Dolní dnes ví, že na 3D tiskárnách se dělá jídlo a možná tuší, že tato zařízení slouží k mnoha jiným a jistě použitelnějším věcem v průmyslu, nicméně když se vydá hledat nějakou 3D tiskárnu k tomu, aby ji koupil, má na tuzemském trhu v kategorii takzvaně levných 3D tiskáren k dispozici prakticky jen tři použitelné komerční modely a nějaký ten open-source, navíc vše české výroby. Díky místním firmám, že do toho vůbec investují, neboť nebýt jich, měl by běžný zákazník zatím utrum. Zdá se však, že rok letošní by mohl situaci zvrátit a také v českých e-shopech se konečně dočkáme prověřených zahraničních značek nejprodávanějších 3D tiskáren za dostupné ceny.

CAD software, který si můžete pronajmout – to bude fungovat

Vděčíme za to sice již dříve probranému cloudu, nicméně skutečnost, že někteří dodavatelé CAD softwaru začínají docela radikálně měnit svoji obchodní politiku, může být skutečně přínosem pro celý trh, zejména ten český a zejména pro malé firmy a jednotlivce. O co jde? Jednoduše o to, že Siemens PLM Software v létě představil testovací obchodní nabídku Solid Edge za měsíční předplatné a další výrobci CAD softwaru jej začínají následovat. Pronájem jinak poměrně drahého softwaru umožní dodavatelům konkurovat nesrovnatelně levnějším cloudovým aplikacím, jejichž funkční výbava bude čím dál robustnější, na druhou stranu tak vyjdou vstříc zákazníkům, kteří si k on-line službám nechtějí zatím hledat cestu a raději zůstávají u osvědčených desktopových licencí. Pronájem softwaru na krátké časové období pomůže ušetřit na rozpočtu a vytížit pracoviště dle aktuálních potřeb. To dává smysl, takže palec nahoru.

A přídavkem 10 + 1 zpráva, které mění budoucnost…

Komentáře