Americký soud vydal na přelomu července a srpna dočasný zákaz veřejné distribuce digitálních dat pro výrobu zbraní pomocí 3D tisku. Podle soudce, který vyhověl požadavku osmi amerických států, může jejich volná dostupnost ohrozit bezpečnost Američanů. Jaké to ve skutečnosti představuje riziko?

Skupina demokratických generálních prokurátorů z osmi amerických států předložila soudu v Seattlu žalobu poté, co federální vláda na základě mimosoudní dohody po několikaletém sporu povolila volné šíření digitálních zbraní, které uživatelům usnadní výrobu poloautomatických zbraní pomocí 3D tisku. Podle soudce Roberta Lasnika může takové šíření dat způsobit nenapravitelné škody, proto vydal zákaz šíření dat do té doby, než bude rozhodnuto o podané žalobě.

Digitální data částí zbraně pro 3D tisk na stolních (FDM) tiskárnách uvolnila texaská firma Defense Distributed před pěti lety a americké úřady jej koncem června schválily. Když byla data zveřejněna, stáhlo si jej přes 100 tisíc uživatelů. Tehdy však úřad pro kontrolu obchodu se zbraněmi volnou distribuci zakázal s odůvodněním, že se porušují pravidla vývozu zbraní. Firma však krok úřadu zažalovala a vláda na základě mimosoudní dohody zákaz letos zrušila.

Demokratičtí politici současně vyzvali prezidenta Donalda Trumpa, aby se zasadil o trvalý zákaz volného používání souborů pro tisk plastových zbraní. Hlava státu přislíbila, že bude tento problém řešit, protože jejich volná dostupnost podle něho nedává smysl.

Názor redakce: Funkční zbraň seženete i bez 3D tiskárny, a to levněji

Potom, co se na internetu objevily volně dostupné modely zbraní určené pro 3D tisk, si data lidé stáhli a někteří si dokonce takovou zbraň opravdu vytisklo. Získat zbraň se najednou zdálo velmi jednoduché, zvlášť když je 3D tisk dostupný skoro každému. V médiích se okamžitě objevily spekulace o možném využití těchto zbraní teroristy nebo jinými zločinci a řada lidí má z informací nepříjemný pocit ohrožení světa.

Z toho, že by plastové zbraně z 3D tiskáren zaplavily a ohrozily svět, nyní strach mít nemusíme. Na internetu dnes kolují tisíce návodů na výrobu spolehlivějších a levnějších zbraní včetně tlumičů než těch vyrobených na 3D tiskárnách. Na 3D tiskárně se sice opravdu dají vyrobit součásti zbraní (nejen plastové, ale i kompozitní či kovové), nicméně aby se jednalo o opravdu funkční zbraň, musel by si zájemce pořídit kovovou hlaveň a další součástky, které po 3D tisku technologií laserového spékání kovového prášku vyžadují zpravidla přesné obrábění a povrchové úpravy.

Byť se na internetu objevila zpráva o 3D tisku zbraní z oceli, masové využití této technologie není pravděpodobné. Tisk z kovového prášku metody selektivního laserového spékání je vysoce pokročilý a nákladný technologický postup, který je amatérům naprosto nedostupný.

Tip: Přečtěte si tři vyvrácené mýty a fakta o současném 3D tisku jídla a orgánů.

Komentáře