Aditivní výroba, laicky srozumitelněji označovaná jako „3D tisk“ je bezesporu fenomén, kterému se právě nyní konečně začíná dostávat zasloužené pozornosti, a to nejen v kruzích odborných a obchodních, nýbrž i mezi laiky a širší veřejností.

Rostoucí zájem o tyto technologie je zřejmý i z přístupu americké vlády, která nedávno prostřednictvím „Národní sítě pro inovace ve strojírenství“ (NNMI) zasponzorovala třiceti miliony dolary vznik „Národního institutu pro rozvoj aditivní výroby“ (NAMII). Dalších čtyřicet milionů dolarů do něj vložily soukromé firmy. Jeho součástí je mj. i společnost Stratasys, která se velkou měrou zasloužila o rozmach 3D tisku od jeho samotných počátků a dnes je největším hráčem na trhu.

Populárně-naučné magazíny v USA, jako je Wired, Popular Mechanics, TechCrunch a další vedle toho čím dál častěji informují o nových „3D tiskárnách“, které si bez nadsázky můžete již dnes pořídit domů, někdy jako hotový produkt, jindy jako stavebnici a začít si „tisknout“ svoje první šachové figurky, nebo třeba designový obal na váš chytrý telefon.

Do toho se začínají ozývat hlasy, že „demokratizace“ 3D tisku začíná být hrozbou pro klasický průmysl. Tomu nyní ve svém komentáři oponuje sloupkař magazínu TechCrunch Jon Evans, který vnímá očekávaný vývoj trochu odlišně: „Souhlasím s tím, že 3D tisk představuje vážnou hrozbu pro výrobu, jak ji známe dnes. Ovšem ne v domácích podmínkách, tam to nedává smysl.“

Nejvyspělejší 3D tiskárny pro „domácí“ použití začínají šlapat na paty profesionálním strojům. Foto: MakerBot

Na druhou stranu očekává vznik centrálních veřejných míst pro tvorbu 3D tisků, a to ve dvou úrovních. Profesionální – kde své služby nabídne například výše zmíněný Stratasys (a jak autor předpovídá, logiku by to mělo i u Amazonu) a vedle toho menší provozovny, které svůj servis zaměří na požadavky technických nadšenců.

V případě profesionálních služeb Evans očekává, že si „v ohromném on-line menu vyberete svůj 3D návrh, zadáte informace o požadované velikosti, případně pár fotografií s podrobnějším zadáním, vše vyladíte v náhledu ke svojí spokojenosti a zpracuje vám to velká tiskárna vybavená špičkovými vysokorychlostními stroji, ze které obdržíte výsledek ještě v tentýž den“.

Z pohledu malého Česka, kde jsme stále ještě o pár kroků zpátky, to zatím pořád vypadá docela idealisticky. Nicméně už za rok i zde může být situace jiná. Právě v tomto týdnu proběhla v Praze konference 3D Print Days, první svého druhu, kde se při vzácné příležitosti před prezentačním plátnem vystřídalo několik dodavatelů i uživatelů 3D tiskových řešení. A není bez zajímavosti, že organizátorem tohoto setkání byla americká ambasáda. Reportáž z této události přineseme v samostatném článku.

Komentáře