3D tisk je horké téma, na kterém se svůj byznys snaží přihřát samozřejmě i dodavatelé CAD softwaru (ostatně, kdo jiný by zde měl jít příkladem, než právě oni). Štafetu nyní suverénně nese Autodesk, ale SolidWorks nechce zůstat pozadu.

Jak jsme vás již informovali na webu 3D-tisk.cz, Autodesk v minulém týdnu představil originální softwarovou platformu pro 3D tisk a především svoji vlastní 3D tiskárnu. V níže přiloženém videu můžete vidět CEO Autodesku Carla Basse v rozhovoru pro magazín Make, kde prozrazuje, že cílem firmy je v tomto případě podpořit zájem o 3D tiskárny mezi profesionálními uživateli.

Souběžně s tímto videem se na YouTube objevil také příspěvek konkurenčního SolidWorksu, jehož CEO Bertrand Sicot předvádí, jak jednoduché je v systému SolidWorks navrhnout model a ten pak s pomocí vestavěného ovladače ve Windows 8.1 vytvořit na 3D tiskárně. V tomto případě je použita tiskárna MakerBot Replicator 2.

Kdo si urve větší koláč?

Z výše uvedeného je patrné, že si oba lídři v oblasti strojírenských 3D CADů hledají každý trochu jinou cestu k tomu, jak se 3D tiskem naložit. Autodesk volí velice elegantní řešení, z něhož je patrná snaha podmanit si trh podobně, jako se to Googlu podařilo s operačním systémem Android. V Autodesku rezignovali na dnes již velmi rozšířenou a levnou technologii 3D tisku tavením plastového drátu (FFF) a namísto ní zvolili metodu tvorby přesných modelů vytvrzováním tekutého polymeru působením světla (tzv. DLP).

Očekává se, že něco podobného se pro letošní rok chystá uvést také Hewlett-Packard, nicméně Autodesk na to jde vyloženě kujónsky, když svoji 3D tiskárnu hodlá poskytnout jako otevřené řešení, jež mohou dále rozvíjet nezávislí vývojáři.

Pro změnu v SolidWorksu úzce spolupracují s Microsoftem a také s MakerBot Industries. V tomto případě je úsilí směřováno k vytvoření maximálně spolehlivé kooperace mezi 3D CAD systémem a 3D tiskárnou s pomocí ovladače vestavěného do operačního systému. Oba přístupy, jichž jsme zde svědky, mají určitě budoucnost a nehledě na rivalitu zainteresovaných dodavatelů CAD softwaru se v mnoha aspektech potkávají.

Bertrand Sicot (DS SolidWorks) si oblíbil MakerBot

Carl Bass (Autodesk) nechal vyvinout vlastní 3D tiskárnu

Komentáře