Společnost TD-IS působí na trhu již 10 let a je známá svým zaměřením na informační systémy pro průmyslové podniky. Pro konání letošního ročníku konference IT Forum, kterou pořádá, tentokrát zvolila známý golfový resort Darovanský dvůr nedaleko Plzně.

Hlavním tématem konference bylo vše kolem informačních systémů pro průmyslové podniky. Pořadatelé pozvali své zákazníky, aby referovali o svých projektech. Praxe pro praxi, dalo by se říci.

Součástí bylo také představení produktů z dílny TD-IS: Easy Archiv, který slouží pro správu veškeré dokumentace v podniku, a EasyPLM pro správu životního cyklu výrobku.

TD-IS u svých zákazníků implementuje také robustní informační systémy Oracle. Protože jich je celá řada, šikovně je přítomným „v kostce“ vysvětlili Aleš Pomazal a Milan Černý z Oracle Czech. Na řadu tak ve stručnosti přišly systémy Oracle E-Business Suite, Oracle JD Edwards Enterprise One, Oracle Hyperion, Oracle User Productivity Kit a Oracle Demantra.

Každý z nich je přitom zacílen na jiný typ podniku, například Oracle E-Business Suite, obsahující 150 modulů, využijí výrobní, zpracovatelské, distribuční, utilitní, elektrotechnické, projektově orientované či finanční společnosti s ročním obratem více 500 milionů korun. Na druhé straně je systém Oracle Demantra, který umí plánovat poptávku na základě minulých prodejů a nejrůznějších kauzálních faktorů. Díky tomu pak můžete plánovat prodej po výrobcích, jeho variantách či velikostech mnohem přesněji, navíc ještě dělené například regionálně.

David Brušák a Daniel Komorous ze společnosti Škoda Power prezentovali své desetileté zkušenosti s PLM řešením od TD-IS.  Škoda Power, která již od roku 1904 vyrábí parní turbíny podle svého designu, je od roku 2009 součástí korejského gigantu Doosan Heavy Industries & Construction. Vedle českého uplatnění turbín například v Prunéřově se jejich výrobky uplatňují v 64 zemích světa.

Při vývoji, výzkumu a výrobě ve Škoda Power využívají řadu systémů, například BaaN V, Catia V5, AutoCAD, PDMS, AGILE PLM v6, CAE-Ansys, CFD-Fluent a řadu CAM aplikací.

V roce 2003 se v tisku začaly objevovat články, že při použití PLM systému lze zkrátit dobu uvedení výrobku na trh (například v Motorole až o 50 %), a zároveň můžete snížit chybovost výrobní dokumentace (v Sony to zvládli o 80 %). Škoda Power si tehdy začala vybírat ze tří řešení, a po přechodu na kombinaci 3D CAD a PLM software došlo ke 30% zrychlení provozu.

Daniel Komorous, vedoucí konstrukční skupiny ve Škoda Power, se podělil s účastníky konference o zkušenosti, jak (ne)zavádět CAD/PLM. Pokud se rozhodnete následovat jeho rady, pak byste neměli nutně trvat na číslování výkresů a jejich formátů, číslování dokumentů, šablonách dokumentů a vlastnoručním podepisování dokumentů. Vše uvedené zbytečně komplikuje každodenní práci.

Pokud je to možné, začněte používat 3D CAD. Daniel Komorous říká, že „2D CAD je v podniku proto, že do 3D modelu se nepodepíše zákazník a inspektor do něj nedá razítko – na vše ostatní je určeno 3D“.

Při své tvorbě využívejte generické modely. Ušetří vám později práci. Podle Daniela Komorouse je věta „to u nás nejde“ alibismus. Začít se dá u drobností jako jsou šrouby či pružiny a posléze lze přejít k větším objektům. Generické modely přinášejí do konstrukce radikální úsporu času v řádu 70 procent. Modely jsou vhodné i pro kusovou výrobu. Pro opakovanou výrobu je generický model dokonce povinnost.

Staré postupy se samy nestanou efektivními. Pro tyto účely je vhodné nasadit software pro PLM (Product Lifecycle Management). Nejsilnějším nástrojem na získání přehledu a udělání pořádku ve vlastních dokumentech je klasifikace. Ovšem není vždy přínosné klasifikovat úplně. Automatická klasifikace je podle Komorouse naprosto bezcenná, proto se vyplácí klasifikovat pouze to, co přináší podniku užitek a lze později snadno vyhledávat. Systémy pro PLM navíc umožňují vytvářet a využívat tzv. skládané dokumenty.

Jaroslav Kaas ze společnosti Škoda ICT představil ve svém referátu s názvem „Škoda – paperless company“ možnosti softwaru EasyArchiv. Vedle přínosů práce s digitálními dokumenty mluvil také o riziku, na které je potřeba dát si při vedení digitálních dokumentů pozor. Součástí digitálně podepsaných dokumentů jsou tzv. časová razítka, například u faktur v digitální podobě. Razítka mají určitou platnost a digitálně podepsané dokumenty je proto nutné před jejich expirací znovu „přerazítkovat“. Jinak totiž digitální podpis ztratí svoji platnost.

Ve druhém dni vedle referátů byl prostor také na praktické semináře, určené pro předvedení softwaru EasyArchiv, EasyPLM, Easy Technology, Oracle Agile v6. Vladimír Pfeffer a Petr Mára z TD-IS prezentovali programy AutoVue a SpinFire, určené pro podnikovou vizualizaci dat. A tým ze Škoda Power také předvedl na workshopu svoji metodiku práce v PLM včetně generických modelů a unifikace.

Pro další informace navštivte web společnosti TD-IS.

Komentáře