Pod záštitou americké ambasády proběhla v Praze ojedinělá konference věnovaná technologiím 3D tisku a aditivní výrobě. Pořadatelům se podařilo sestavit zajímavý program, během něhož vystoupili jak dodavatelé zařízení pro aditivní výrobu, tak jejich uživatelé.

Úvodního slova se ujal zástupce velvyslance USA Joseph Pennington, který zmínil potřebu podpory obchodních příležitostí mezi Českem a Spojenými státy. Českou ekonomiku přitom přiřadil k těm, jež jsou řízeny inovacemi a jako taková představuje příhodné prostředí pro širší nasazení aditivní výroby.

Následovaly přednášky viceprezidenta firmy Stratasys Jeffa DeGrange, ředitele Platikářského klastru Jaroslava Toufara a dále zástupců firem Protocom, Bosch Rexroth, Tescoma nebo Škoda Auto. Zajímavý příspěvek o problematice výběru a pořízení tiskárny 3D modelů z kovu, přednesl Daniel Koutný z Fakulty strojního inženýrství na VUT v Brně.

Akci navštívilo několik desítek posluchačů a setkala se s kladnou odezvou. Je proto docela možné, že na ni napřesrok naváže pokračování v podobě dalšího ročníku.

Úvodní slovo v podání Josepha Penningtona z americké ambasády v Praze, která konferenci pořádala.
Význam konference podtrhla i osobní účast viceprezidenta společnosti Stratasys. Rozhovor s Jeffem DeGrange přinášíme v samostatném článku.
Jelikož 3D tisk nedílně souvisí s CAD softwarem, podpořila konferenci také společnost Autodesk. Ředitel její české pobočky David Palas s sebou přivedl jako prezentující také dva zákazníky, zástupce firem Bosch Rexroth a VTL Blansko, kteří využívají jeho řešení pro digitální prototypování.
Praktické využití 3D tisku v tuzemských podmínkách popisovalo hned několik řečníků z významných firem (např. Tescoma, Protocom nebo Evektor). Na fotografii je David Vaněk z oddělení přípravy prototypů ve Škoda Auto.

Fotografie: Jan Homola

Komentáře