Rostoucí dřevěný stůl pro dcerku, umělohmotný model čerpadla i skládací kiteboard. Tyto a stovky dalších výrobků už si vyrobili moderní kutilové na digitálních strojích v brněnském FabLabu. Komunita, která tam pravidelně chodí vymýšlet a tvořit nové věci čítá už více než 260 lidí. Kreativní dílna nedávno oslavila půl roku od otevření.

Za prvních šest měsíců fungování laboratoř navštívilo přes tisíc lidí. Komunitu, která pravidelně navštěvuje dílnu, tvoří 260 členů. Ti se zaregistrovali a prošli školením čítající 82 hodin, aby mohli se stroji pracovat. Během provozu už se spotřebovalo přes 13 kilometrů filamentů (vláken potřebných k 3D tisku), školením prošlo celkem 788 účastníků a stroje se zapnuly celkem 9 615krát.

Nejčastěji kutilové pracovali s laserovou řezačkou. Za šest měsíců ji spustili více než 2300krát a odpracovala si už přes 1 400 hodin. Lidé na ní vytvořili například těla robotů, rádio s meteostanicí, deskové hry, figurky, obaly na elektroniku, části včelích úlů, hudební nástroje nebo třeba dárky v podobě reliéfů se jménem obdarovaného. Populární jsou také 3D tiskárny, kterých je v laboratoři sedm. Tisknou architektonické modely pro diplomové práce, náhradní součástky do strojů nebo třeba praktické věci jako je umělohmotné držadlo na ručníky či digitální sluneční hodiny.

Oba zmíněné stroje zkombinoval s CNC frézkou tatínek, který v dílně vyrobil pro svou dceru, která chodí do první třídy, dětský psací stůl. Ten je volně nastavitelný a poroste s ní. Podobný si přitom podle jeho návrhu může vyrobit každý. „Návody na výtvory jsou dalším kutilům k dispozici na internetu v rámci rozsáhlé databáze návrhů z celého světa. Zájemci se tak můžou inspirovat třeba výrobkem z Austrálie, postup k výrobě předmětu si stáhnout a zhotovit vlastní,“ zdůrazňuje princip sdílení know-how mezi celosvětovou kutilskou komunitou Tomáš Mejzlík, který má chod dílny na starosti.

Polohovatelný stůl pro dceru vyrobil na CNC frézce Ondřej Slavík. Foto: Martin Střelka

Stroje ve FabLabu Brno využívají také studenti. „FabLab mi poskytnul zázemí, dobré rady a skvělé pracovní prostředí s přátelskými lidmi. Bonusem navíc jsou pro mě přímé kontakty na výrobce a distributory součástek a materiálů k 3D tisku,“ uvádí student Fakulty strojního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně Jan Doubrava. V dílně vytvořil vlastní 3D tiskárnu, kterou bude v rámci členství v komunitě okolo FabLabu dále zdokonalovat

Zařízení FabLabu Brno můžou také ušetřit náklady na technologicky složité a drahé komponenty. Začínající společnost GM Engineering v brněnské digitální dílně navrhla podobu vysokotlakého čerpadla pro dieselový motor.  „S využitím 3D tiskárny v FabLabu jsme vytvořili přesný model čerpadla, což nám umožnilo zkontrolovat jeho zástavbu přímo na motoru. Tím jsme se ujistili o správnosti řešení před další finančně náročnější etapou výroby prototypu. Kdybychom neměli možnost si usazení čerpadla zkontrolovat a rovnou se pustili do výroby, mohli bychom přijít i o statisíce korun, pokud by se ukázalo, že na motor perfektně nesedí,“ popisuje zástupce firmy Martin Děrgl.

Sestava čerpadla z dílů vytištěných na 3D tiskárně. Foto: Martin Děrgl

Právě firemní členství je jednou z novinek, kterou zavádí brněnská dílna jako vůbec jedna z prvních v síti oficiálních světových FabLabů. „Pro hi-tech firmy je to možný benefit vybraným zaměstnancům, kterým pomůže uplatnit jejich kreativitu. Zejména pracovníkům, kteří se běžně zabývají jen softwarem, může blízký kontakt s hardwarem pomoci lépe porozumět propojení obou oblastí. Díky dílně tak můžou vznikat prototypy produktů, které by ve firemních laboratořích trvalo vyvinout příliš dlouho anebo by nebylo kvůli absenci digitálních přístrojů vůbec možné,“ uvádí ředitel JIC Petr Chládek. Právě pod hlavičkou JIC dílna funguje a sídlí ve čtvrtém patře jedné z jeho budov, konkrétně JIC INMEC na Purkyňově ulici.

V následujících týdnech chystá tým FabLabu Brno také první vlnu dovybavení laboratoře na přání stávajících kutilů. Dalším důležitým krokem bude zpřístupnění dílny zájemcům, kteří nemluví česky – veškeré manuály k jednotlivým strojům i další informace budou do konce roku k dispozici také v angličtině.

Zdroj: FabLab Brno

Komentáře