Společnost NSK vyvinula nový tip ložisek s kosoúhlým stykem BSBD podle standardu HPS. Firma očekává, že tato ložiska naleznou uplatnění v oblastech konstrukce obráběcích strojů a automatizovaných manipulačních zařízení.

Kuličkové šrouby od NSK zajišťují vysoce přesné přímočaré pohyby například při ustavení obrobku nebo při pohybech nástrojových os. V praxi si tyto výhody ověřili mnozí významní výrobci obráběcích strojů. Pro rotační uložení těchto kuličkových šroubů jsou nejvhodnější kuličková ložiska s kosoúhlým

stykem BSBD, a to díky jejich dvouřadému uspořádání a úhlu kontaktu 60 stupňů, který znamená, že odolávají velkému axiálnímu zatížení v obou směrech. Ložiska BSBD současně nabízejí velkou tuhost a přesnost požadovanou pro moderní přesné strojírenství.

Hlavní výhodou ložisek NSKHPS BSBD pro kuličkové šrouby jsou výrazně zvýšené součinitele zatížení. Obr: NSK
Hlavní výhodou ložisek NSKHPS BSBD pro kuličkové šrouby jsou výrazně zvýšené součinitele zatížení. Obr: NSK

Po uvedení ložisek NSKHPS BSBD, byly provedeno srovnání s běžnými ložisky BSBD. Výsledky se výrazně lišili v součiniteli zatížení, ložiska mají ještě větší odolnost než dříve. Do sortimentu dále přibyly nové velikosti, dostupná jsou ložiska s vnitřním průměrem 12 až 60 mm ve dvou různých variantách: s montážními otvory pro přírubovou montáž (BSF) nebo bez nich (BSN; používají se společně se separátními montážními prvky).

Nová ložiska jsou namazána pro celou dobu životnosti a používají účinné těsnění s několikabřitovou konstrukcí a malým součinitelem tření. Těsnění zajišťuje vynikající odolnost proti úniku maziva a současně i proti vniknutí prachu do ložiska a umožňuje ložisko provozovat i za velkých rychlostí.

Zdroj: Mepax a NSK

Komentáře