Britský výrobce hygienických ubrousků oceňuje výhody nahrazení běžného lineárního vedení za vedení vyvíjené a vyráběné společností NSK. Ta doporučila vhodná vedení z dostupného sortimentu, které mají díky vozíkům z korozivzdorné oceli a kolejnicím se speciálním povlakem téměř devítinásobnou trvanlivost.

Firma, která vyrábí vlhčené ubrousky pro domácí použití a pro kosmetiku, projevila problémy s automatizovanou linkou, která obrací, stříhá a skládá ubrousky. Ty jsou před balením stlačovány. Právě v této sekci docházelo k četným poruchám lineárního vedení.

Stlačovací mechanismus používá lineární vedení, které má pevný vozík, zatímco kolejnice připevněná na svou základnu vykonává v rychlé sekvenci pohyb nahoru a dolů, aby tak vlhčené ubrousky stlačila. V průběhu procesu bylo zjištěno, že kolejnice u vozík původního vedení byly vyrobeny z vysokouhlíkové ložiskové oceli a na vozíku bylo osazeno běžné těsnění.

Vysoká poruchovost se pochopitelně projevila ve zvýšených nákladech na údržbu a opravy. Každá porucha představovala náklady přibližně 410 euro za hodinu (asi 10 500 korun) a vyžádala si odstávku třicet minut, za kterou technik lineární vedení vyměnil.

Společnost NSK navštívila závod zjistila, že se problém pravidelně projevoval z důvodu koroze, proto do lineárního vedení pronikaly chemie, které způsobovaly vymývání maziva. Na základě tohoto průzkumu navrhla opatření v podobě náhrady původního běžného lineárního vedení za lineární vedení NSK s vozíky z korozivzdorné oceli a kolejnicemi se speciální povrchovou úpravou. Po implementaci byl počet poruch výrazně omezen. Zatímco dříve docházelo k 26 poruchám ročně, náhradou lineárního vedení došlo k odstávce pouze třikrát, což znamená snížení poruchovosti o 88 %. Firma tak dosáhla výrazného úsporného opatření.

Zdroj: NSK, Mepax

Komentáře