Pakliže jsme vývoj v odvětví 3D tisku během posledních deseti let mohli označit za mírný pokrok v mezích zákona, pak to, co se děje nyní, je cenová válka vynálezců utržených ze řetězu.

Obzvláště zajímavé je sledovat, jak výrobci profesionálních zařízení pro 3D tisk reagují na tlak způsobený levnými alternativami z Číny, nebo projekty, jež vzešly ze sféry nadšenců a open-source technologií.

Plodem této dnešní situace je pravděpodobně i zmiňovaná novinka CubeX od 3D Systems, představená právě nyní v Las Vegas na veletrhu CES, která možnosti „levného“ a přitom „profesionálního“ 3D tisku posouvá opět o řádný kus dál.

Tříbarevná verze 3D tiskárny CubeX Trio od 3D Systems. Foto: 3D Systems
Tříbarevná verze 3D tiskárny CubeX Trio od 3D Systems. Foto: 3D Systems

Zařízení se chlubí „největším tiskovým objemem“ ve své kategorii a souběžným tříbarevným tiskem s možností tvorby vícebarevných modelů. V jeho stavební komoře o rozměrech 275 × 275 × 201 mm můžete nechat stavět prostorové výrobky v různých módech přesnosti a rychlosti. Nejvyšší rozlišení začíná na 125 mikronech, standardně se pak počítá s 500 mikrony. Zvolit můžete také hustotu plastového materiálu (PLA nebo ABS), a to ve třech stupních. Model je stavěn na nevyhřívané podložce.

Pokud využijete možností vícebarevného tisku, máte k dispozici dvoubarevnou verzi 3D tiskárny CubeX Duo, nebo trojbarevnou CubeX Trio, která je z hlediska barevnosti modelů v současnosti nejvariabilnější desktopovou 3D tiskárnou na trhu. Vybírat můžete kombinace z celkem šestnácti barev.

S ohledem na cílovou skupinu uživatelů je přizpůsobeno ovládání tiskárny i výměna zásobníků s materiály, tak, aby bylo co nejsnazší. Použité cartridge můžete vracet výrobci a získat za to slevu na koupi nového materiálu.

Základní model CubeX (jednobarevný) včetně první náplně, vychází na 2799 dolarů. Dvoubarevnou variantu se dvěma náplněmi pořídíte za 3599 dolarů, tříbarevný stroj CubeX Trio potom za 4399 dolarů včetně tří náplní. Jedna náplň ABS nebo PLA zvolené barvy stojí 110 dolarů.

Komentáře