CAD Studio oslavilo 25leté výročí dvoudenní uživatelskou konferencí, jejíž 13. ročník překvapil tématy i pro dosud nejvyšším zájmem odborné veřejnosti. Na setkání v brněnském Hotelu Avanti s podtitulem Budoucnost vytváření světa okolo nás se zaregistrovalo 380 konstruktérů, projektantů, architektů a manažerů předních firem z Česka i Slovenska. Spojoval je zájem o nejnovější trendy a technologie z oblasti počítačem podporovaného navrhování a správy dat. 

Konferenci CADfórum od počátků provází motto Profesionálové profesionálům. Letos se vrátila ke spojení všech hlavních oborů na jednom místě – a tak zatímco první den patřil v Brně především konstruktérům, strojírenství a výrobě, druhý den si přišli na své nejen projektanti, ale také geoinformatici v rámci svého GISfóra. Účastníci využili příležitostí dozvědět se něco nového o pokročilých technologiích od Autodesku usnadňujících stále náročnější konstrukční i projekční práci, pustili se do bezplatných školení od CAD Studia – a mnozí využili i možnosti naživo srovnat své dovednosti s kolegy z oboru v rámci soutěží v modelování.

Brýle zpřístupňující virtuální realitu dokážou i z obyčejného procházení 3D modelu objektu udělat působivý zážitek (foto: CAD Studio)
Brýle zpřístupňující virtuální realitu dokážou i z obyčejného procházení 3D modelu objektu udělat působivý zážitek (foto: CAD Studio)

Doprovodný program ozvláštnily technologie, které si ze stránek časopisů konečně nacházejí cestu do našeho každodenního pracovního světa. Příkladem mohou být 3D brýle pro virtuální realitu, které i z procházení informačním modelem budovy udělají silný, přesvědčivý zážitek. Zajímavá byla ukázka využití dronů pro pořizování přesné 3D dokumentace stávajícího stavu. Hodně pozornosti letos přilákala doprovodná výstava v předsálí, na které se blýskly další zajímavé technologie partnerů konference – od praktických 3D myší přes odolné pracovní notebooky do terénu až po stále šikovnější stolní 3D tiskárny využívající k tisku termoplastů a světlocitlivých pryskyřic.

Také o 13. ročník CADfóra byl takový zájem, že pořadatelé museli zastavit registrace s odstupem před setkáním (foto: CAD Studio)
Také o 13. ročník CADfóra byl takový zájem, že pořadatelé museli zastavit registrace s odstupem před setkáním kvůli naplnění kapacity sálu (foto: CAD Studio)

Podle Jana Bintera, výkonného ředitele CAD Studia a průvodce otevírací přednáškou, byla spojujícím tématem 13. CADfóra bezpochyby automatizace při navrhování – tedy technologie usnadňující návrhářům napříč obory jejich každodenní práci při přípravě individuálních konfigurací výrobků, generativním navrhování nebo výpočetním navrhování staveb. Patří sem i stále lépe propojené a vzájemně spolupracující aplikace, výkonné cloudové služby, efektivní zachycování stávajícího stavu, podpora internetu věcí či Průmyslu 4.0. Že budoucnost takovýchto spojení funguje i v jediném uživatelském prostředí, dokazoval Jan Binter na oblíbené aplikaci Autodesk Fusion 360, která provádí návrháře od prvních krůčků až po výsledné obrábění či 3D tisk. Nezapomenul dodat, že všechny potřebné oborové nástroje mohou zákazníci Autodesku získat za výrazně zvýhodněnou cenu (oproti samostatným nákupům) s nejnovějšími, oborově zaměřenými sadami Autodesk Industry Collections.

 

Na konferenci jsme pomohli odměnit výherce soutěže #Vyhraj3Dtiskarnu, které partnery byly naše portály 3D-tisk.cz a Konstrukter.cz. O tom ale zase v jedné z příštích novinek na 3D-tisk.cz.

Komentáře