Roboty spolupracující s lidmi a výrazné pokroky ve 3D tisku budou předmětem dvou velkých technologických konferencí na MSV 2016. Akce se konají již v pondělí (robotika) a úterý (3D tisk) v moderním prostorném sálu E1 kongresového pavilonu E brněnského výstaviště.

V českém, stejně jako ve světovém průmyslu v posledních dvou letech silně rezonuje téma tzv. čtvrté průmyslové revoluce. Klíčovými nástroji iniciativy Průmysl 4.0 jsou automatizace výroby s pomocí tzv. kooperativních robotů a rozmach digitální výroby prostřednictvím 3D tisku. Jde o témata, která komplexně pokryjí konference Robot a člověk v jednom týmu a 3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Hned v první den veletrhu, v pondělí 3. října, proběhne Fórum průmyslové robotiky 2016, jehož první ročník pod názvem Robot a člověk v jednom týmu odhaluje, že hlavním tématem bude spolupráce mezi lidským personálem a tzv. kooperativními roboty ve výrobě. Až doposud nebylo obvyklé a z bezpečnostních důvodů ani možné, aby se pracovníci v továrnách mohli pohybovat v přímém kontaktu s průmyslovými roboty. V posledních letech však dochází k masivnímu rozvoji kooperativní robotiky, jež do průmyslu přináší vesměs menší roboty vybavené technologiemi zajišťujícími přímou spolupráci s takovým robotem, který se v případě neplánovaného střetu okamžitě sám zastaví, aby člověku neublížil. Že se jedná o téma velmi aktuální, potvrzuje zájem ze strany firem i publika. Pořádání této konference podpořila většina nejvýznamnějších dodavatelů průmyslové robotiky působících v Česku – v čele se společnostmi Universal Robots, ABB, Stäubli, Kuka Roboter, Fanuc nebo Siemens. Úvodní řeč pronese přední český odborník na automatizaci Petr Vavřín, jenž se zabývá mimo jiné sociálními dopady robotizace na lidskou společnost.

Konference 3D tisk při MSV 2015 v Brně. Foto: Tomáš Vít
Konference 3D tisk při MSV 2015 v Brně. Foto: Tomáš Vít

V úterý 4. října se na strojírenském veletrhu koná již třetí ročník konference 3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti, jež se pro neustále rostoucí zájem o témata aditivní výroby přesouvá do největšího sálu brněnského výstaviště E1 a pořadatelé očekávají rekordní účast. 3D tisk je téma, které v předchozích letech vzbudilo obrovský ohlas – a ačkoliv již tyto technologie přestávají vyvolávat mediální senzace, reálný zájem o ně nadále prudce stoupá. Pro letošek se očekává více než 400 registrovaných účastníků z řad českých firem, které v aplikacích profesionálního 3D tisku vidí příležitosti k zefektivnění vývoje výrobků. Představeny budou nejmodernější technologie barevného 3D tisku na světě nebo automobil, jehož karoserie je tvořena bionickými tvary inspirovanými v přírodě. Konference je pořádána pod záštitou americké ambasády v Praze.

Obě konference se uskuteční v sálu E1 pavilonu E brněnského výstaviště. Organizátorem konferencí je společnost Vydavatelství Nová média.

Obě konference se uskuteční v sálu E1 pavilonu E brněnského výstaviště. Obrázek: BVV
Obě konference se uskuteční v sálu E1 pavilonu E brněnského výstaviště. Obrázek: BVV

Komentáře