Pokud je váš produkt nejúspěšnější na trhu, zákonitě přitahuje pozornost. To se dá říct o softwaru SolidWorks, stejně jako o technologii Parasolid, jež stojí za ním a využívá ji také systém Solid Edge. Totožné modelovací jádro bude pohánět i obě novinky, které se na nás chystají možná už v tomto roce.

Jestliže sledujete náš web pravidelněji, zaznamenali jste již pravděpodobně v minulosti informace o tom, že bývalí zakladatelé firmy SolidWorks a tvůrci tohoto velmi populárního softwaru v čele s jeho spoluautorem Jonem Hirschtickem pracují na svém vlastním CAD systému. O něm toho prozatím moc nevíme, vyjma nepodstatných detailů jako je třeba to, že se tato záležitost začala odehrávat v režii k tomu založené firmy Belmont Technologies a ta se následně přejmenovala na Onshape.

V únoru letošního roku firma Siemens PLM Software oznámila, že si od ní Hirschtickova Onshape licencuje modelovací jádro Parasolid a také technologii D-Cubed, která slouží pro práci s rozměrovými vazbami ve 2D a 3D CAD softwaru.

Zakladatel SolidWorksu a jeden ze spoluautorů stejnojmenného CAD systému Jon Hirschtick. Foto: Jan Homola
Zakladatel SolidWorksu a jeden ze spoluautorů stejnojmenného CAD systému Jon Hirschtick. Foto: Jan Homola

S vědomím toho, že za dosud bezejmennou připravovanou aplikací stojí klíčoví veteráni CAD historie a na její vývoj získali do začátku 34 milionů dolarů, se pravděpodobně máme na co těšit. Stojí za to připomenout, že Jon Hirschtick se již mnohokrát projevil jako vizionář, který dokáže odhadnout, po čem trh zatouží v blízké budoucnosti. Dokázal to nejen tím, že v polovině devadesátých let přivedl na svět již zmiňovaný SolidWorks – jeho stopu najdeme například i v počátcích BIM softwaru Revit (dnes patří Autodesku a je to jedna z nejúspěšnějších BIM aplikací ve stavebnictví) nebo ve společnosti Z Corporation, vyrábějící mj. barevné 3D tiskárny (v ní Hirschtick působil již od roku 2002, tedy dávno předtím, než bylo možné označit 3D tisk za populární trend; dnes je Z Corp. součástí největšího výrobce 3D tiskáren na světě, firmy 3D Systems).

Zajímavá paralela směrem ke 3D tisku se týká také současného CEO společnosti Onshape. Tím není nikdo jiný, než Hirschtickův dlouholetý kolega, který stejně jako on několik let řídil SolidWorks – John McEleney vedle vedení Onshape sedí v představenstvu firmy Stratasys, dvojky na trhu 3D tiskáren z hlediska tržeb a jedničky co do počtu instalovaných zařízení (zde si Stratasys hodně pomohl koupí MakerBot Industries, nejúspěšnějšího výrobce stolních 3D tiskáren, kterých do dnešního dne mohl prodat kolem padesáti až šedesáti tisíc).

Jakékoliv konkrétní informace o tom, kam Onshape míří, můžeme pouze hádat. Nebudeme však asi daleko od pravdy při předpokladu, že tato firma představí cloudový 3D CAD s integrovanou podporou 3D tisku.

Od počítačových her k CAD softwaru budoucnosti

SolidWorks, Siemens, Parasolid a cloud jsou pojítka zasahující také do druhého projektu, jehož odhalení se dočkáme pravděpodobně ještě dřív, než výsledků vývoje z Onshape. V tomto případě si zapamatujte název Lagoa, protože o něm do budoucna ještě hodně uslyšíme.

S týmem Lagoa jsem se setkal osobně na konferenci SolidWorks World 2014 letos v lednu, kde tento start-up představil velmi zajímavou cloudovou platformu pro renderování vizualizací. Byla to trochu kuriózní premiéra, na které mne vítal Jeremy Luchini, nepřekvapivě taktéž bývalý zaměstnanec SolidWorksu. Tentokrát, jako „produktový specialista“ na cloudový rendering, mi odprezentoval skutečně působivou webovou aplikaci, zvládající tvorbu špičkových vizualizací v reálném čase. Ačkoliv schválně využíval doslova podprůměrně vybavený notebook, na odezvě softwaru nebylo nic znát. Změna barvy kapoty celého automobilu v nejvyšších detailech ve 3D zabrala možná dvě sekundy.

Fotorealistická vizualizace s hloubkou ostrosti vytvořená takřka okamžitě, to je hlavní síla softwaru Lagoa, který můžete používat v omezené verzi dokonce zcela zdarma. Profesionální licence vychází na padesát dolarů za uživatele měsíčně. Zdroj: Lagoa
Fotorealistická vizualizace s hloubkou ostrosti vytvořená takřka okamžitě, to je hlavní síla softwaru Lagoa, který můžete používat v omezené verzi dokonce zcela zdarma. Profesionální licence vychází na padesát dolarů za uživatele měsíčně. Zdroj: Lagoa

Jeremy Luchini působil v Lagoa krátce, firmu opustil letos v dubnu, ta nicméně pokračuje ve svém tažení dál. Nyní na VIP konferenci COFES, na níž se scházejí nejvlivnější osoby ze zákulisí vývoje CAx softwaru, zveřejnil její CEO Thiago Costa záměr uvést na trh celý cloudový CAD software.

V oblasti vizualizací se Thiago řadí mezi největší odborníky na této planetě. Svoje schopnosti rozvíjel mimo jiné ve firmě Ubisoft, která je jedním z hegemonů na trhu počítačových 3D her. Ubisoft si od Thiega Costy dosud licencuje oceňovanou technologii virtuálních multifyzikálních výpočtů Lagoa Multiphysics. Tu mimochodem licenčně využívá také samotný Autodesk.

Podívejte se na video demonstrující, co dokáže Lagoa Multiphysics:

Tvůrčí 3D software, na němž Lagoa aktuálně pracuje, si bere na mušku SolidWorks, jako momentálně nejúspěšnější strojírenský CAD. Na jeho adresu Thiago říká „Co jiného je SolidWorks, než rozhraním pro Parasolid? My také Parasolid používáme.“ Novinář Roopinder Tara, který tento výrok zaznamenal na svém webu Cadinsider.typapad.com, oponuje, že za SolidWorksem je dvacet let vývoje, ladění nástrojů, ohromující uživatelská báze… někdejší vývojář počítačových her si přesto věří, že bude mít trhu co nabídnout.

Jeho CAD systém bude údajně tak jednoduchý na používání, že to zvládne „i vaše matka“. Pomineme-li toto úsměvné kritérium, které pro seriózní CAD uživatele není rozhodující, v návaznosti na to, jak impozantně působí schopnosti jejích renderovacích aplikací, ale Lagoa možná příjemně překvapí.

Parasolid vládne všem

Bylo by bláhové očekávat, že se Onshape nebo Lagoa podaří sesadit SolidWorks z trůnu. Je to pro ně především snadný terč, který jim zajišťuje pozornost, budou-li se do něj ze svých pozic strefovat. Minimálně do té doby, než skutečně představí své vlastní konkurenční aplikace a bude možné vynést nezávislý ortel.

V pozadí tohoto příběhu je však po celou dobu jeden nenápadný vítěz, který už dávno vyhrál a může si jenom mnout ruce. Jeho vlastní Solid Edge možná není tak rozšířený jako SolidWorks, nicméně grafické jádro Parasolid Siemensu získává na trhu se 3D softwarem stále silnější pozici. Navzdory tomu, že jeho nejúspěšnější zákazník nabírá kurz směrem ke kernelu CGM, Parasolid je dosud páteří, o kterou se opírá většina uživatelů CAD softwaru na světě, aniž to možná vědí.

Komentáře