Luxusní rezidenci na Havaji pravděpodobně již brzy vymění za věznici konstruktér „neviditelného“ bombardéru B-2 Spirit, který prodal čínské vládě projekční podklady k útočným raketám.

Intelektuální vlastnictví – to, obsažené v „lidských zdrojích“, i to, jež se firmy z racionálních důvodů snaží čím dál důrazněji digitalizovat, archivovat a systematicky spravovat – tvoří v mnoha podnicích nenahraditelnou hodnotu. Hodnotu, která je přitom velmi závislá na loajalitě zaměstnanců. Případů, kdy zaměstnanec z firmy odešel, přičemž s sebou vzal i kvantum důležitých informací (ač třeba jen těch, co nosí ve své vlastní hlavě) a svému zaměstnavateli tak způsobil značné škody, bychom mohli jistě najít bezpočet.

Ve svých důsledcích nebezpečnější je pak cíleně záškodnické chování, kdy se zaměstnanec pokouší obohatit poskytnutím interních informací konkurenci. Své o tom ví šestašedesátiletý konstruktér Noshir Gowadia, který byl počátkem srpna uznán vinným v rozsahu několika trestných činů souvisejících s prodejem choulostivých technických informací čínské vládě.

Situace je o to závažnější, že šlo o projekční podklady ke komponentám řízených raket schopných oklamat infračervené detekční systémy používané americkou armádou. Pro tu Gowadia pracoval v letech 1968 až 1986 ve firmě Northrop Corp. jako konstruktér zapojený do vývoje bombardéru B-2, známého též jako „Stealth“. Za svoji službu měl od Číny inkasovat nejméně 110 tisíc amerických dolarů, z nichž měl hradit hypotéku za své luxusní sídlo na havajském Maui.

Příští destinací konstruktéra tak bude podle všeho mnohaletý americký žalář. Za obdobné prohřešky v souvislosti s pročínskou špionáží byli v nedávné době odsouzeni jiní dva inženýři, jeden na patnáct, druhý pak dokonce na 24 let.

Zdroj: Product Design & Development

Komentáře