Když společnost Haas Automation v roce 1999 uvedla na trh podavač tyčí Servo Bar 300, oblíbila si jej celá řada zákazníků. Po 16 letech společnost inovovala konstrukci a vyvinula efektivnější a rychlejší provedení podavače Haas Bar Feeder.

Nové konstrukční provedení je navržené přímo pro CNC soustružnická centra Haas ST-10 až ST-35 a stroje řady DS. Pojízdná konstrukce usnadňuje přístup k zadní části. Po sešlápnutí pedálu se podavač odsune a vřeteno soustruhu je přístupné pro rychlejší změny nastavení vodítka i jeho adaptéru. Po zasunutí zpět se podavač zajistí, aby nemohlo dojít k samovolnému posunutí.

K nastavení výšky podavače slouží ruční kolečko, které je umístěno blízko ústí vřetena stroje, aby bylo dobře vidět na vodicí lišty a ústí vřetena. Tlačné tyče QuickChange se zajistí na místě bez potřeby nástrojů. Obě velikosti lze pohodlně uložit v krytu podavače tyčí. Vestavěné police na obou koncích podavače tyčí poskytují dobře přístupný úložný prostor pro všechny vytlačované vložky vřeten Haas, takže není zapotřebí obcházet stroj jako u předchozí verze.

K nastavení výšky podavače tyčí slouží kolečko, které se nachází blízko ústí vřetena stroje. Foto: Youtube.com
K nastavení výšky podavače tyčí slouží kolečko, které se nachází blízko ústí vřetena stroje. Foto: Youtube.com

Podavač tyčí používá pro zkrácení délky cyklů nový systém postupné přepravy tyčí s řemenovým náhonem, který je sedmkrát rychlejší než předchozí verze a nabízí velmi vysoké rychlosti zasouvání. Optické senzory přesně určují polohu tyče – a to i u tyčí se sraženými hranami a roztřepenými konci. Vodiče z nerezové oceli na plnicím zásobníku zajišťují mnohem snadnější posuv tyčí k místu nakládání. Dokonce i čtyřhranný a šestihranný tyčový materiál se plynule zasune do nového zásobníku tyčí.
Díky integraci s řízením strojů Haas se všechny parametry podavače tyčí nastavují přímo na soustruhu. Přehledné ikony na obrazovce indikují, zda je podavač tyčí mimo svou polohu, má otevřené víko nebo potřebuje zajistit na místě.

Konstrukční provedení nového podavače tyčí a možnosti jeho základního nastavení si můžete prohlédnout na videu:

Komentáře