Princip svařování elektrickým obloukem využívá společnost Gefertec u zařízení GTarc, kde je zdrojovým materiálem ocelový drát. Výhodou této technologie 3D tisku má být rychlost.

Pro výrobu kovových prototypů se v praxi nejčastěji používá technologie SLM (3D tisk tavením kovového prášku) a nově uvedené technologie ADAM (společnost Markforged s 3D tiskárnou Metal X) a Metal Injection Molding (společnost Desktop Metal se systémy Studio a Production).

Po jejich vzoru uvedla společnost Geferetec zařízení, které nanáší vrstvu po vrstvě z ocelového drátu svařováním elektrickým obloukem. Takto vyrobené prototypy vyžadují postprocessing CNC obráběním. Firma nabízí zařízení ve třech různých provedeních.

Tříosý GTarc 3000-3 pro díly až do 3 m3, pětiosý s přídavným sklápěcím stolkem GTarc 800-5 pro díly až do 0,8 m3 a pětiosý stroj GTarc 60-5 pro díly o hmotnosti až 200 kg. Speciální software 3DMP CAM vypočítává data z CAD modelu, výroba dílu je plně automatická. Řešení je určeno pro výrobu velkých dílů z oceli, niklu, titanu a hliníku. Více informací o technologii výroby a zařízeních je dostupných on-line.

Princip výroba a ukázka zařízení je zřejmá na ukázce ve videu:

Komentáře