Německý výrobce hybridních strojů řady GTarc, které kombinují technicky vyspělou a osvědčenou metodu obloukového svařování (3DMP) s obráběcím strojem se třemi nebo pěti osami, zastupuje na českém trhu společnost ISOtek Czech. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně jsme zjišťovali, pro jaké aplikace jsou stroje vhodné a jaká je jejich cenová dostupnost.

[Konstruktér.cz] Exponát s vystaveným lopatkovým kolem vyrobeným navařováním nelze přehlédnout. Můžete nám představit společnost, kterou na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 v Brně zastupujete a jakou metodou bylo lopatkové kolo vyrobeno?

[Petr Šetka, ředitel společnosti ISOtek a obchodně-technický poradce] Firma ISOtek Czech na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 zastupuje jednu ze zahraničních firem, německou společnost Gefertec. Exponátem je 3D tiskárna na kov s metodou navařování z vlákna. Podle našich zkušeností má tato metoda širší uplatnění a je levnější, než metoda Selective Laser Melting (laserové spékání práškového materiálu), kdy dochází k navařování z prášku. Technologie navařování od společnosti Gefertec nabízí rychlou výrobu a široký sortiment dostupných materiálů. Napájení zajišťuje vybavení od společnosti Fronius a řízení zajišťuje řídicí systém od firmy Siemens 840Dsi.

Porovnání technologického postupu výroby standardní technologií a prostřednictvím aditivní výroby 3DMP od společnosti Gefertec

V praxi jsou kladeny vysoké požadavky na kvalitu tištěného materiálu. Jak je tomu u navařovaných materiálů a jaké materiály jsou dostupné?

V zařízeních společnosti Gefertec lze tisknout většinu kovových materiálů jako jsou ušlechtilé oceli, korozivzdorné oceli, měděné slitiny – mosaz a titanové slitiny. Zmíněný tisk titanu právě prochází certifikací, aby bylo možné na zařízení tisknout výrobky pro letecký a automobilový průmysl, kde jsou kladeny vysoké požadavky na homogennost.

Proces navařování v pracovní prostoru se souvisle řízenými pěti osami. Foto: Gefertec

Pro 3D tisk reaktivních materiálů se využívá inertní atmosféra. Jak je tomu u strojů Gefertec?

Tisk v inertní atmosféře zajišťuje jedna z opcí.

Před sebou vidíme lopatkové kolo, jehož model není charakteristický pro výrobu aditivní technologií s ohledem na postprocessing. Pokud však budeme uvažovat výhody hybridního zařízení, do jaké průmyslové kategorie byste stroj doporučil?  

Stroje společnosti Gefertec byly vyvinuty pro účely výroby a opravy forem pro vstřikování plastů. Zde najdou 3D tiskárny nejširší využití. Lopatkové kolo, které vidíte zde na veletrhu, lze vyrobit za jeden pracovní den – za 8 až 10 hodin se seřízením. Pro výrobce forem v době, kdy jsou dlouhé čekací lhůty nebo neexistující náhradní díly, je rychlost výroby a opravy na prvním místě.

Pracovní prostor stroje. Foto: Marek Pagáč, MSV 2018
Výroba lopatkového kola trvala asi 10 hodin. Foto: Marek Pagáč, MSV 2018

Jak je řešeno rozšířené vybavení stroje se vřetenem?

Hlavu, která nanáší materiál prostřednictvím drátu, lze zaměnit za vřeteno. Můj osobní názor je však takový, že tako rozšíření zákazníkům nedoporučuji. S ohledem na to, že mají výrobci ve strojovém parku profesionální CNC obráběcí stroje, je pro ně výhodnější provádět dokončovací operace na zařízeních, které splňují vysoké požadavky na tuhost soustavy stroj, nástroj a obrobek a přesnost výroby.

Jaká je cenová dostupnost strojů?

K cenové nabídce přistupujme s ohledem na očekávání zákazníka. S ohledem na dostupnost strojů ve třech provedeních je pro výběr stroje podstatné vědět rozměry obrobků a kapacitní využití. Pokud budete stroj využít pár hodin týdně, tak bude návratnost dlouhodobá. Budete-li uvažovat třísměnný provoz a naleznete jeho využití nejen v prototypové výrobě, ale i například při opravě forem, pak může být návratnost dlouhodobá. Cena stroje se odvíjí od vybavení a opcí. V základním provedení je cena přibližně 400 tisíc euro bez daně.

Princip navařování a konstrukce strojů společnosti Gefertec je znázorněna ve videu (anglicky, cca 3 minuta):

Řada GTarc zahrnuje tyto typy strojů:

  • GTarc 3000-3 s pojezdy 1100 × 1400 × 1560 mm (3000 litrů), maximální rozměr obrobku 1100 × 1400 × 1560 mm,
  • GTarc 800-5 s pojezdy 1100 × 1400 × 1560 mm (800 litrů), maximální rozměr obrobku Ø 900 – 1100 mm,
  • GTarc 60-5 s pojezdy 800 × 900 × 1000 mm (60 litrů), maximální rozměr obrobku Ø 400 – 450 mm.

Základní vybavení stroje:

  • sledování procesu s použitím kamery,
  • přístup ke stroji po podlaze s použitím posuvného pracovního stolu, což umožňuje snadnou nakládku a vykládku s použitím jeřábu,
  • aktivně chlazená základová deska,
  • zvukotěsný plášť,
  • vestavěné větrání krytu a odsávání výparů ze svařování,
  • uživatelsky příjemní ovládací prostředí pro operátora stroje,
  • technicky vyspělé komponenty od profesionálních výrobců.

Volitelná výbava:

  • sledování teploty prostřednictvím pyrometru Sensortherm,
  • lokální systém GTarc pro lokální chlazení s použitím chladícího plynu,
  • systém pro automatické čištění svařovacího hořáku,
  • vodou chlazený kryt na inertní plyn pro materiály citlivé na kyslík.

Historie společnosti začala v roce 1995 v Polsku. O deset let později se rozšířila o pobočku na Slovensku a v roce 2008 v České republice. Název vznikl ze zkratky ISO – International Organization for Standardization (Mezinárodní organizace pro normalizaci). Firma má bohaté zkušenosti v oblasti obráběcích strojů, nářadí a kontrolních měřicích zařízení. Sídlo firmy najdete ve Velké Dobré, asi 20 kilometrů od Prahy směrem na Karlovy Vary. Dodávky zařízení směřovaly k významným firmám jako jsou Siemens, Dormer Pramet, Škoda, ZKL, Tatra, Hyundai, KSK Kuřim, Bosch, Continental, Motorpal, Valeo, TYC, Zetor, Daikin, Bonatrans a Brembo.

Write A Comment