V pražských Letňanech se věnuje výrobě turbovrtulových motorů závod společnosti GE Aviation Czech. Tradiční výrobu 800 až 900 dílů konvenčními postupy hodlá v následujících měsících nahradit technologií aditivní výroby.

Nová továrna GE v Česku vyrábí pokročilé letecké motory. Konkrétně se jedná o díly na nový motor ATP, který společnost v Praze vyvíjí. Vstupní skříň, která nasává vzduch do motoru, tvoří díky výrobě 3D tiskem jeden celistvý model. Konvenční metodou se vyrábí a montuje ze zhruba 85 součástí. Výhody 3D tisku firma shledala ve flexibilitě, jelikož vyrábí díly bez potřeby dalších doprovodných procesů, mimo obráběcí a dokončovací stroje. Aditivní výroba se totiž bez postprocessingu neobejde. Jedná se například o obrábění funkčních a dosedacích ploch pro uložení ložisek.

Nový letecký motor ATP vyvíjený v GE obsahuje celou řadu 3D tištěných součástí z kovu (obr.: GE)
Nový letecký motor ATP vyvíjený v GE obsahuje celou řadu 3D tištěných součástí z kovu (obr.: GE)

Anglický konglomerát GE podepsal dohodou s českou vládou vloni na podzim. Podle ČTK dosáhne investice do závodu minimálně 50 miliónů eur (asi 1,35 miliardy korun). Podrobnosti o záměru GE v pražských Letňanech se dozvíte v naší aktualitě.

3D tisk využívá nebo v příštích pěti letech plánuje do výrobního portfolia začlenit více než polovina českých firem. Uvádí to průzkum poradenské společnosti EY, která zpracovala studii ve spolupráci s Centrem digitální transformace na VŠE.

Komentáře