Pro automobilový průmysl a výrobu hlav válců i bloků motorů vyvinula společnost Kennametal speciální čelní frézovací nástroje. Vhodné jsou pro hrubovací i dokončovací operace.

Hliníkové slitiny, například 319 a 390, se v automobilovém průmyslu používají pro výrobu odlitků (bloky motorů, písty, hlavy válců a rozvodové řemenice). Kvůli vyšší přítomnosti křemíku, jehož obsah je dvacetkrát až třicetkrát vyšší než u běžné hliníkové slitiny 6061, jsou hůře obrobitelné.

Pro obrábění tohoto vysoce abrazivního materiálu vyvinula společnost Kennametal speciální frézovací nástroje, které zanechávají vysokou kvalitu obrobeného povrchu s nízkými parametry drsnosti (výrobce uvádí 2 až 3 μm).

Frézovací nástroje Kennametal KBDM jsou vhodné pro hrubovací i dokončovací operace. Foto: Kennametal
Frézovací nástroje Kennametal KBDM jsou vhodné pro hrubovací i dokončovací operace obrábění hliníkových slitin 319 a 390. Foto: Kennametal

Novou řadu čelních fréz tvoří hliníkové tělo s jemným dělením a klínovým upnutím vyměnitelných břitových destiček. Dostupné jsou destičky z polykrystalického diamantu pro obrábění načisto, obrábění plnou plochou čela, axiální hrubování a obrábění do rohu. Frézy jsou dostupné ve velikostech 63 až 200 mm. Podle řezného materiálu (na výběr jsou KD1400 a KD1425) se volí doporučené řezné podmínky s počáteční řeznou rychlostí 1000 metrů za minutu a posuvem na zub 0,01 mm (s ohledem na počet zubů).

Komentáře