Větší pracovní prostor, flexibilita, inovovaná konstrukce lože a sáně, 16polohová revolverová hlava a dvě vřetena. To jsou hlavní parametry třetí generace stroje EMCO Hyperturn 45.

Základní modely řady Hyperturn nabízí větší vzdálenost vřeten (760 mm) a bezkolizní obrábění se dvěma revolvery. Rozšířený pracovní prostor nabízí dostatek místa pro začlenění BMT revolverů v provedení s 12 nebo 16 polohami. Díky přesnému rozhraní pro rychlé přeseřízení stroje a přímému pohonu pro vysoce výkonné frézování komplexních obrobků je tento model první volbou. Vodou chlazený přímý pohon podává výkon 8 kW, vrtá a frézuje při 12 tisících otáčkách za minutu a nabízí točivý moment 20 Nm. Stabilní rozhraní BMT zaručuje dlouhou trvanlivost nástrojů a více možností při obrábění dílů či pro zvyšování produktivity.

Konstrukce stroje

Kostru stroje tvoří šikmé lože pod úhlem 72° provedené z extrémně pevné a kompaktní ocelové svařované konstrukce, která je základem robustního a přesného stroje. Pro dodatečnou tuhost slouží výztuže umístěné v nadměrně zatěžovaných zónách. Použití oceli místo běžné litiny je výhodné z hlediska pevnosti a tepelné stability soustruhu během fáze zahřívání. Všechna vedení jsou provedena jako předepjatá valivá vedení, která jsou přišroubovaná na přesně opracované opěrné plochy a uzavřená pružinovými ocelovými kryty pro ochranu proti znečištění. Pevné kryty z nerezové oceli v pracovním prostoru zvyšují bezpečnost práce a životnost stroje.

Hlavní vřeteno/protivřeteno

Vysoký výkon pohonu vřeten ve spojení s optimálními točivými momenty zaručuje úspornost při obrábění oceli i při vysokorychlostním obrábění hliníku. Integrované motory vřeten (ISM) uložené ve velkoryse dimenzovaných přesných ložiskách umožňují zvláště velký rozsah otáček bez radiálního házení. Symetricky umístěné vřeteníky spolu s teplotními čidly na ložiskách a s chlazením kapalinou přinášejí vysokou tepelnou stabilitu.

Díky novému řídicímu a hnacímu systému Siemens Sinumerik 840D sl s emcoNNECT nebo Fanuc 31 iB lze stroj snadno a efektivně programovat. Vyklápěcí PC klávesnice odpovídá nejvyšším nárokům na ergonomii, což je velkou výhodou zvláště v případě, kdy je nutné provádět dlouhé či časté programování stroje.

Hyperturn 45 G3 se vyznačuje obrovskou flexibilitou a je tudíž vhodný pro nejrůznější požadavky na výrobu v mnoha odvětvích: v obecném strojírenství, při zakázkové výrobě, v automobilovém průmyslu, který pracuje většinou s velkými šaržemi, i pro přesnou výrobu např. v oboru dentální techniky nebo šperkařství.

 

Základní technické údaje:

Max. průchod vřetenem [mm]: 45 (51)

Max. počet otáček [ot/min]:

 • Hlavní vřeteno: 7000
 • Protivřeteno: 7000
 • Poháněné nástroje: 6000/12000

Max. výkon pohonu [kW]:

 • Hlavní vřeteno 15
 • Protivřeteno 15

Posuv [mm]:

 • Posuv saní v ose X/X2: 175/175
 • Posuv saní v ose Z/Z2/Z3: 510/510/510
 • Posuv saní v ose Y: +40/-40

Rychloposuv X/Y/Z [m/min]: 30/15/45

Počet poloh nástrojů: 2 x 12 (16)

Rozhraní nástrojů v revolveru: VDI 25 (BMT45-P)

Počet poháněných nástrojů: 2 x 12 (16)

 

Hyperturn 45 je dostupný ve dvou provedeních:

 • Hyperturn 45 SM2 v základní verzi s hlavním vřetenem a protivřetenem, se dvěma
 • revolvery s poháněnými nástroji,
 • Hyperturn 45 SM2Y s přídavnou osou Y v horních saních.

Komentáře