Po vzoru obráběcích center Umill 1800 a Umill 1500 uvedla na trh společnost EMCO nový stroj s pracovním prostorem v ose X o délce 750 mm. Vertikální frézka pro simultánní pětiosé obrábění umožní při kompaktní konstrukci a malých požadavcích na instalační plochu obrábět i velké obrobky. Při konstrukci stroje byly brány ohledy na vysokou přesnost výroby, kvalitu povrchu a tuhost soustavy stroj, nástroj a obrobek.

Při vývoji a výrobě využili konstruktéři v Rakousku znalosti a zkušenosti od italských kolegů. Snahou bylo vyvinout velmi přesné zařízení s možnosti plynulého ovládání pěti os a vyrobit tak součást z polotovaru na jedno upnutí. CNC obráběcí stroj je vybavený nejnovější řídicí technikou a vyznačuje se chytrou architektonickou konstrukcí.

Konstrukci stroje tvoří kombinace litiny a oceli při zajištění maximální stability a tepelné symetrie. Velké posuvy v osách X = 750 mm, Y = 610 mm a Z = 500 mm, s válečkovými vedeními 45 mm v osách X a Y a s přímo poháněnou osou Z umožňují frézovat polotovary s maximálními rozměry 530 × 530 × 417 mm s nejrůznější sériovostí. Jinou pozitivní vlastností je velká tuhost, díky níž je možné dosáhnout optimální přesnosti a výborné kvality povrchu obrobku. Všechny osy mají pro dosažení perfektních výsledků přímý měřicí systém. Díky čelnímu suportu, který se pro stůl dodává jako standard, je možné bez ztráty výkonu obrábět polotovary o hmotnosti až 400 kg. Základní konfigurace nové frézky Umill 750 zahrnuje vodou chlazený motor vřetene s maximální rychlostí až 15 000 otáček za minutu.

Konstruktéři ze společnosti EMCO se při konstrukci 5osého CNC obráběcího centra inspirovali v praxi ověřenými CNC frézkami Umill 1800 a Umill 1500. Foto: EMCO

Přestože má frézka dlouhé pojezdy, konstrukce stroje je kompaktní a ergonomická. Díky zásobníku pro čtyřicet nástrojů mohou být i složité operace obrábění realizovány jednoduše a efektivně. Uživatel navíc může volitelně zvětšit zásobník na kapacitu šedesáti nástrojů a další velikosti zásobníků lze dodat na vyžádání. Pro tuto verzi vřetene jsou dostupné upínače nástrojů podle HSK-A63. Velké dveře krytu stroje usnadňují vkládání polotovarů. Na pravé straně může být stroj navíc volitelně vybaven automatickými dveřmi pro integraci inteligentního automatizačního systému. Pracovní plocha je bohatě dimenzovaná. Stroj může být volitelně vybaven článkovým nebo hrablovým dopravníkem třísek nebo systémem pro splachování třísek, které zaručují efektivní odvod třísek z pracovního prostoru. Díky snadnému přístupu k různým částem stroje je údržba velmi efektivní a uživatelsky přívětivá.

Typickou ukázkou pro obrábění v pěti souvisle řízených osách je lopatka oběžného kola. Foto: EMCO

Frézka UMILL 750 je volitelně vybavena nejnovějšími řídicími systémy Siemens (Sinumerik 840D sl) nebo Heidenhain (TNC 640). Řídicí systémy jsou vybaveny ergonomicky uspořádaným ovládacím panelem, který lze naklopit vpřed, a mají funkci otáčení. Toto řešení vytváří operátorům optimální pracovní podmínky.

Komentáře