Prezentace nových obráběcích strojů zpravidla probíhá na strojírenském veletrhu. Společnost DMG Mori se vedle toho prezentuje i na dnech otevřených dveří v předváděcích centrech svých výrobních závodů. Ve Střední Evropě tomu tak bylo letos hned několikrát, a to v Pfrontenu, Bielefeldu a Seebachu.

Po fúzi společností DMG a Mori Seiki, která byla oficiálně oznámena v roce 2012, změnila společnost v letošním roce oficiální název na kratší provedení DMG Mori. Současný vývoj a trendy v oblasti obrábění nutí výrobce obráběcích strojů a center ke stále dokonalejším, přesným a tuhým konstrukčním provedením. Ukázky takových strojů probíhají na pravidelných zákaznických dnech během celého roku.

Pfronten

V údolí Tyrolských Alp, v bavorském městečku Pfronten, se nachází výrobní závod, kde koncern vyrábí převážně pětiosé CNC obráběcí stroje a je zde ve třech směnách zaměstnáno 1 200. Prostory výrobního závodu jsou rozděleny na montážní haly menších a XXL obráběcích strojů a showroom.

Výrobní závod DMG Mori v Seebachu.
Výrobní závod DMG Mori v Seebachu.

Výroba CNC obráběcích strojů probíhá v několika fázích. Základem výroby je dovoz litinových základů, které zde společnost obrábí sama v obrobnách. Tyto odlitky, které jsou dováženy z celého světa, se pak převážejí do montážních hal, kde jsou kompletovány dle jejich velikosti a typových řad. V montážních halách je nejdříve zavedena elektrotechnika a kabeláž do litinových základů, převodová ústrojí a stoly. Poslední fází je montáž vřeten. V tomto oddělení má výrobní závod i diagnostické centrum vřeten, které používají pro servisní údržbu. Zaměstnanci tak mohou diagnostikovat jakoukoliv chybu nebo zásah do vřetene. Všechny stroje jsou po finální montáži rozděleny a zabaleny na několik dílů, které jsou rozváženy kamionovou dopravou k zákazníkům, kde jsou sestavovány.

Nové uživatelské prostředí Celos výrazně zjednodušuje ovládání obráběcích strojů.
Nové uživatelské prostředí Celos výrazně zjednodušuje ovládání obráběcích strojů.

Nejvíce se zde vyrábějí pětiosé obráběcí stroje s označení DuoBlock, skládající se ze dvou litinových základů. Takt linky je ve výrobě nastaven na hodnotu 1,9 což znamená, že se vyrobí necelé dva obráběcí CNC stroje za jeden den. Při dnech otevřených dveří bylo na ploše o rozloze 5300 m2 prezentováno 66 high-tech exponátů, z toho osm světových premiér. Společnost dále představila inteligentní funkční aplikaci Celos, díky níž mají uživatelé snadnější přístup ke všem dostupným aplikacím při přípravě výroby.

DMG Mori se zaměřila při prezentacích zejména na světové premiéry, kterými jsou CTX beta 800 TC, DMC 80 FD DuoBlock, DMC 80 H DuoBlock, DMC 850 V, DMC 1150 V, DMU 270 P a DMU 70 Ecoline. V průběhu celého týdne probíhaly současně odborné přednášky týkající se integrování výrobních strojů pro výrobu součástí pro automobilový, letecký a zdravotnický průmysl.

Bielefeld a Seebach

V polovině května se konaly pravidelné zákaznické dny ve výrobním středisku v Bielefeldu. Tyto podpořila i česká pobočka DMG Mori Czech, která svým partnerům zprostředkovala možnost prohlídky. Té využilo asi padesát současných i potenciálních zákazníků. Prohlídka byla ve znamení aktuálních trendů a perspektivních inovací. Na návštěvníky zde čekalo 33 strojů předváděných v provozu. Z toho bylo 23 soustruhů, 10 frézovacích strojů, řada z nich v novém designu s prostředím Celos.

Nutno podotknout, že jednou z předností strojů DMG Mori je design a ergonomie. Po celou dobu dnů otevřených dveří byla prohlídka závodu včetně nové pásové výroby univerzálních soustruhů NEF a CTX nebo vysoce moderního objektu Gildemeister Energy Solutions Park. Během dnů otevřených dveří, které probíhaly první týden v červenci, představil zmodernizovaný a rozšířený závod v Seebachu 27 strojů jako reprezentativní průřez výrobním portfoliem. Jedenáct strojů z nich bylo v novém společném designu DMG Mori a osm z nich mělo nové programovací prostředí Celos.

Celos znamená jednodušší obsluhu

Svým novým uživatelským prostředím Celos zahájila společnost DMG Mori u příležitosti loňského veletrhu EMO novou epochu ve výrobě obráběcích strojů. S obsluhou „snadnou jak u chytrého telefonu“ Celos komplexně zjednodušuje a urychluje proces od nápadu k hotovému výrobku. DMG Mori tímto vytváří základ pro bezpapírovou výrobu, protože Celos pomocí četných aplikací umožňuje uživateli jednotnou digitální správu, dokumentaci a vizualizaci dat zakázek, procesů a strojů.

Současná generace strojů DMG Mori vyniká příjemným multifunkčním designem.
Současná generace strojů DMG Mori vyniká příjemným multifunkčním designem.

Celos bude k dispozici pro všechny nové obráběcí stroje DMG Mori, první modely se dodávají již od letošního dubna. Uživateli se v podobě Celos otevírá na první pohled jednotné uživatelské prostředí plně využívající funkčnost vícedotykových obrazovek.

DMG Mori v novém designu

Vnímání produktu a jeho hodnocení zákazníkem určuje hned v prvním okamžiku jeho design. Z tohoto úhlu pohledu DMG Mori novým sjednoceným designem přenastavila měřítka výroby obráběcích strojů. Optika, haptika i výběr materiálů zde hrají stejně velkou roli jako příjemná obsluha a snadná údržba.

Velká bezpečnostní okna zajišťují nejlepší pohled do pracovního prostoru, perfektně přístupného obsluze velkými dveřmi. Uspořádání vnitřku navíc zaručuje optimální odvod třísek. Skla lze demontovat zvenčí, což v případě potřeby značně usnadní údržbu. Stabilní hodnotu podporuje DMG Mori mimo jiné jemně strukturovanou povrchovou úpravou se zvýšenou odolností proti poškrábání. Na první pohled zaujme plynule polohovatelný panel ErgoLine s dotykovou obrazovkou o velikosti 21,5 palce, sloužící jako centrála prostředí Celos.

Připravil Marek Pagáč. Fotografie z archivu autora a společnosti DMG Mori.

cz.dmgmori.com

CTX beta 800 TC: Systém s ultrakompaktním vřetenem

Nejnovějším obráběcím strojem řady CTX TC je soustruh CTX beta 800 TC s automatickým výměníkem nástrojů.
Nejnovějším obráběcím strojem řady CTX TC je soustruh CTX beta 800 TC s automatickým výměníkem nástrojů.

Nejnovějším obráběcím strojem řady CTX TC je soustruh CTX beta 800 TC s automatickým výměníkem nástrojů a osou B se zdvihem Y 200 mm, vybavenou novým soustružnicko-frézovacím vřetenem, které díky nově vyvinutému mechanismu na uvolňování nástrojů má délku pouhých 350 mm. Pracovní prostor se tímto zvětšil o 170 mm. Krouticí moment vřetena byl zvýšen o 20 % na 120 Nm. Vřeteno dosahuje maximálně 12 000 ot./min nebo ve vysokorychlostní variantě 20 000 ot./min. Díky svému průkopnickému vybavení je CTX beta 800 TC určen jak pro klasické soustružení obrobků do průměru 500 mm a délce 800 mm, tak i pro kompletní soustružnicko-frézovací operace až po simultánní pětiosé obrábění. V základním provedení je stroj vybaven hlavním vřetenem, provedeným jako integrované motorové vřeteno chlazené kapalinou (ISM76) s 380 Nm a 34 kW, nebo volitelně jako ISM102 s 770 Nm, 38 kW a NC-řízeným koníkem. Vedle významně rozšířeného spektra možností nabízí CTX beta 800 TC zákazníkovi výhodný vstup do efektivního soustružnicko-frézovacího obrábění malých součástek za atraktivní cenu. Stroje CTX beta 800 TC s prostředím Celos, panelem ErgoLine a řídicím systémem od společnosti Siemens byly v květnu 2014 schváleny k expedici. V základním provedení je stroj vybaven panelem ErgoLine s panelem o velikosti 19 palců a prostředím Operate 4.5 na Siemens 840D SolutionLine. Spektrum možných variant použití CTX beta 800 TC kompletuje osm exkluzivních technologických cyklů, které se dodávají jako volitelné opce a umožňují ušetřit usnadněním programování až šedesát procent programovacího času.

 

Komentáře