Po vzoru velkých hráčů na trhu s aditivní výrobou, firmami Arcam, Concept Laser, EOS, Renishaw, SLM Solution a Trumpf, vstupuje na trh s aditivní výrobou i společnost DMG Mori se strojem Lasertec 30 SLM. Aditivní výroba není pro společnost novinkou, 3D tisk dílů již několik let realizuje se stroji Lasertec, určenými k laserovému navařování.

Stroj Lasertec 30 SLM je svými technickými parametry a ovládáním velmi podobný konkurenčním systémům s technologií SLM. Práškový kov se rovnoměrně nanáší na substrát a laserovým paprskem je spečený do prostorového modelu, který vychází z digitální CAD předlohy. V místech, kde je úhel se substrátem menší než 45°, se navrhují odstranitelné podpory. Ty se v rámci postprocessingu obrábějí na CNC obráběcích strojích.

Lasertac 30 SLM. Foto: DMG Mori

Stroj nabízí pracovní prostor 300 × 300 × 300 mm, výkon laseru je od 0,4 do 1 kW a výška nanášené vrstvy v rozmezí 20–100 µm. Inertní atmosférou je argon. Výrobce doporučuje používat čistotu argonu 4.6 a vyšší. Dostupnými materiály jsou korozivzdorná ocel 316L (1.4404), hliníková slitina AlSi10Mg0,5, Inconel 625, slitina titanu (Tilop), molybden, stelit, nástrojová ocel 1.2709 (Maraging steel). Pro výrobu implantátů a dentálních náhrad výrobce doporučuje slitinu kobalt-chromu (CoCrMo). Konstrukce zařízení zahrnuje i integrovaný prosévací systém nespečeného prášku. Výrobce tiskárny uvádí, že doba změny práškového kovu nezabere obsluze déle než dvě hodiny.

Pohled do pracovní komory 3D tiskárny. Foto: DMG Mori

K ovládání tiskárny slouží řídicí systém Celos a Siemens. Výhody 3D tisku jsou již osvědčeny v řadě průmyslových odvětví – v automobilovém, leteckém, dentálním, medicínském a nástrojovém průmyslu.

Příklady aplikací 3D tisku se strojem DMG Mori Lasertec 30 SLM. Foto: DMG Mori

Postup práce 3D tisku a průběh stavby zaznamenaná pohledem kamery:

Zdroj: DMG Mori

Komentáře