Používáte sněhové řetězy při nepříznivém počasí a nebaví vás je nasazovat v teplotách pod bodem mrazu? Co byste řekli na automatické řetězy, které snadno nasadíte a budete je ovládat přímo z kabiny vozidla? Jedny takové navrhl český vynálezce a podnikatel Petr Gross.

Princip řetězů spočívá v nasazení protiskluzového zařízení, které má čtyři čelisti s protiskluzovými hřeby. Samotné nasazení trvá několik vteřin a čelisti se vysouvají, jen když to stav vozovky vyžaduje. Čelisti se v případě potřeby na pokyn řidiče z kabiny vozidla vysunou dálkovým ovladačem a obejmou pneumatiku. Vynález je již patentovaný ve většině zemí Evropy a Rusku a homologaci má schválenou pro české silnice.

Automatické sněhové řetězy pomohou řidičům při nepříznivém počasí. Foto: Právo.cz
Automatické sněhové řetězy pomohou řidičům při nepříznivém počasí. Foto: Právo.cz

Zařízení je dostupné pro osobní vozidla s koly o velikostech 15 až 18 palců a plánuje se výroba i pro devatenácti- a dvacetipalcová kola. Již v tomto roce chce Petr Gross rozšířit portfolio pro nákladní vozidla a autobusy. Jejich provedení však bude konstrukčně odlišné než pro osobní automobily. Pořizovací cena řetězů je okolo 6 tisíc korun pro jedno kolo (12 tisíc korun na nápravu) a Petr Gross věří, že tato cena potenciální zájemce neodradí.

Podívejte se na video, v čem spočívá nový český vynález (zdroj: Právo):

Zdroj: Právo

10 Comments

Komentáře