Tip:
 Jestliže se zajímáte o aktuální ceny 3D tisku a další otázky spojené s tímto tématem, doporučujeme vám navštívit web www.3D-tisk.cz.

 

Česká společnost Aroja a Marek Zloch se v projektu 3Dfactory intenzivně pustili do vývoje a výroby 3D tiskáren určených pro domácí i profesionální využití. Nevýhody tiskáren konkurenčních firem, jako je vysoká cena, drahé materiály a nákladný software, se jim podařilo odstranit důvtipem a profesionálním přístupem k vývoji.

Verze pro domácí použití – model Easy3DMaker za 17 860 Kč – je jednoznačně technicky a cenově nejdostupnější ze současné konkurenční nabídky. Profesionální model 3D tiskárny Profi3DMaker za 39 570 Kč je vyroben pro náročnější aplikace designu, technických návrhů a fast prototypingu.

Tiskárna Easy3DMaker s rozměrem tiskové plochy 200 × 200 × 230 mm poskytuje velmi široké možnosti kreativního vyjádření. Princip tisku je založený na nanášení tenkých vrstev roztavené struny z ABS nebo PLA plastu. Struna o průměru 1,75 mm je dostupná v různých barvách. Výsledný model je pevný, odolný a plně použitelný.

3D tisk je využitelný v mnoha oblastech. Od návrhu designu, tvorby hraček až po plně funkční modely strojů nebo zařízení.  V architektuře, modelářství, hobby nebo dokonce i v zahradnictví. Všude tam, kde je potřeba použít výrobek z plastu.

Práce s 3D tiskárnou je snadná a nevyžaduje žádnou speciální průpravu. Model pro tisk lze připravit v některém z volně dostupných 3D programů. Například SketchUp, Blender a podobně. Je možné také 3D modely stahovat přímo v požadovaném formátu STL z webových stránek 3Dfactory.cz. Stejně tak na internetu je mnoho volně použitelných 3D modelů, od hraček až po součástky, takže možnosti tisku jsou opravdu obrovské.

Snadnost použití, rychlost a nízké náklady předurčují toto zařízení k masovému rozšíření, stejně jako to bylo u počítačů nebo klasických 2D tiskáren.

Pro náročnější uživatele, kteří potřebují tisknout větší objekty, je k dispozici Profi3DMaker se základní tiskovou  plochou 260 × 360 × 210 mm, popřípadě dle speciálních požadavků zákazníků až do rozměru 1500 × 1000 × 500 mm.

Uvádíme zde jeden z příkladů využití 3D tisku v domácnosti. Běžný případ rozbitého domácího spotřebiče, který nemusí vždy končit koupí nového. 3D tisk je skutečně revolucí v hobby a údržbě. Během chvíle je možné připravit ve 3D programu model nové součástky a vygenerovat STL soubor, který se snadno otevře v programu pro 3D tisk. Program je volně ke stažení v českém jazyce na stránkách 3Dfactory. Program „rozkrájí“ model na tenké vrstvy a vygeneruje G-kód, kterému tiskárna rozumí. Za přibližných 25 minut vám zhotoví novou součástku. V tomto případě se jednalo o ozubené kolečko z mlýnku na mák, který by jinak byl zcela nepoužitelný.

Další možnosti 3D tisku jsou omezeny jen fantazií uživatele. Rychlost a kvalitu tisku je možné jako u kladické tiskárny měnit. Můžete zvolit rychlý tisk pro náhled nebo na součásti, kde není kladen důraz na vzhled. Tisknout je možné také ve vysoké kvalitě. Tisk sice trvá déle, zato ale dosáhnete jemnější struktury povrchu. Také je možné zvolit, zda má být model plný nebo dutý s tenkou stěnou nebo vyplněný jen z části.

Při všech možnostech, které 3D tisk nabízí zůstává jeho cena zanedbatelná. Cena zhotovení takové součátky jako je ozubené kolečko z mlýnku na mák se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 Kč včetně energie, kterou tiskárna při provozu spotřebuje.

15 Comments

Komentáře