Český vynálezce nejprodávanějších FDM tiskáren Josef Průša se netají investičními záměry v oblasti 3D tisku. Potvrzuje to další expanze společnosti Prusa Research, jejíž majitel koupil českou firmu Futur3D, která se zabývá výrobou profesionálních DLP 3Dtiskáren.

Stoprocentní podíl ve firmě získal Josef Průša společně se svými rodinnými příslušníky, Ondřejem a Michalem. Cena akvizice nebyla zveřejněna. Pražská společnost Futur3D vyrábí 3D tiskárny DWARF od roku 2013, které prošly vývojem s vlastním zázemím. Na rozdíl od firmy Prusa Research, která je celosvětově uznávaná díky 3D tiskárnám Original Prusa i3 postavených na cenově dostupných technologiích FDM/FFF, se Futur3D soustředí na jiný typ technologie aditivní výroby.

Prototypy vyrobené stereolitografií (DLP/SLA) nejsou založeny na stavbě z rozehřátého plastu navinutého na cívce, ale postupném vytvrzování tenkých vrstev tekutého polymeru. Vzhledem k vyšší ceně jsou 3D tiskárny postavené na této technologii určeny pro profesionální výrobu šperků, v lékařství nebo slévárenství.

Podle slov Josefa Průšy byly FDM tiskárny před několika lety také cenově nedostupné, ale díky desítkám tisíc uživatelů z celého světa, kteří 3D tiskárny využívají pro domácí účely, se daří pořizovací cenu snižovat. O podobnou revoluci s 3D tiskárnami na bází DLP/SLA se pokusí díky této akvizici. S ohledem na současnou poptávku po 3D tiskárnách Original Prusa i3, kterých putuje z Prahy 6 tisíc měsíčně do celého světa, lze očekávat, že se něco podobného zajisté firmě podaří.

Komentáře