Největší tuzemskou digitální laboratoř FabLab dostupnou široké veřejnosti otevřelo Jihomoravské centrum INMEC v Brně. Na ploše 182 metrů čtverečných nabízí přístup k CNC frézce, laserové řezačce, 3D tiskárně a chytrým hračkám. Přístup do laboratoře má každý, koho zajímá digitální kutilství. Otevřeno je nonstop.

Technické zázemí v hodnotě 3 milióny korun může po registraci používat kdokoli. Ve svých prostorách jej vybudovalo Jihomoravské centrum, které se snaží dlouhodobě rozvíjet podnikaní v Jihomoravském kraji v oblastech s vysokým ekonomickým potenciálem. Mezi ně patří tradičně technické obory. Centrum má touto cestou odstranit bariéru a riskantní krok, se kterými se mohou potýkat začínající podnikatelé.

Elektrodílna nabízí čtyři pracoviště s pájkami, osciloskopy, elektrickým nářadím a vybavením pro tzv. Internet věcí (IoT). Mechanická díla je vybavena portálovou CNC frézkou, pilou, bruskou, vrtačkou a dalšími nástroji a přístroji. 3D dílna nabízí laserovou řezačku, 3D tiskárny, 3D skener a řezací plotter.

V Jihomoravském centru najdete na ploše 182 metrů čtverečných technické vybavení za 3 milióny korun. Foto: FabLab Brno
V Jihomoravském centru najdete na ploše 182 metrů čtverečných technické vybavení za 3 milióny korun. Foto: FabLab Brno

V laboratoři FabLab Brno vzniknou prototypy produktů místních začínajících firem, projekty kutilů a studentů i umělecká díla. Návštěvníci si vyzkouší práci s různými typy zařízení – od malých čidel přes roboty až po ovládání dronů. Cílem je veřejnosti zpřístupnit drahé přístroje a motivovat a nalákat nadšence pro technické obory. K technické osvětě pomohou pravidelná školení a workshopy, jak s přístroji zacházet, a to pro veřejnost i školy v regionu.

Nově otevřená laboratoř FabLab v Jihomoravském centru nabízí přístup k technickým vybavením. Při otevření laboratoř byl zájem o 3D tiskárny Prusa i3 od českého výrobce Josefa Průšy. Foto: FabLab Brno
Nově otevřená laboratoř v Jihomoravském centru nabízí přístup k technickým vybavením. Při otevření laboratoř byl zájem třeba o 3D tiskárny Prusa i3 od českého výrobce Josefa Průšy. Foto: FabLab Brno

Hlavním partnerem FabLabu je Honeywell, který laboratoř plně vybavil technikou zaměřenou na IoT. Společnost v projektu spatřuje příležitost objevit mladé talenty a rozvíjet technické myšlení veřejnosti z technologického, inovativního a digitálního hlediska, což je dlouhodobým cílem nadnárodní společnosti.

Tip: FabLab pořádá každou středu prohlídku laboratoře, kde vám Tomáš Mezlík a Peter Bistrický ukážou jak pracovat s vybranými přístroji. Nejbližší termín je 26. dubna 2017 od 18 hodin. V 19 hodin pak bude probíhat školení laserové řezačky. Máte-li o prohlídku nebo školení zájem, vyplňte elektronický formulář.

K prohlídce FabLabu Brno zvou manažer Tomáš Mejzlík (vpravo) a technický odborník Peter Bistrický. Foto: FabLab Brno
K prohlídce FabLabu Brno zvou manažer Tomáš Mejzlík (vpravo) a technický odborník Peter Bistrický. Foto: FabLab Brno

Informace o nově otevřeném centru FabLab Brno najdete na stránce Fablabbrno.cz.


Co je FabLab?

FabLab je zkratka z anglického Fabrication Laboratory, neboli výrobní laboratoře. Označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji (CNC), které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy (tzv. makery) definuje, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjejí a vyrábějí vlastní, postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílí. Do hnutí spadá již přes 1100 certifikovaných laboratoří ve 102 zemích světa.

Označení FabLab mohou oficiálně nést laboratoře splňující tři požadavky:

  • mají určité minimální vybavení (3D tiskárny, laserová řezačka, CNC frézka, vrtačka, bruska a další ruční nástroje),
  • sdílejí s celosvětovou komunitou know-how pojící se k výrobním postupům výtvorů, které ve FabLabech vznikají,
  • zpřístupňují laboratoř široké veřejnosti.

Komentáře