Rozvíjení technického myšlení u dětí je velmi aktuální téma. S radostí jsem četl zprávu o tom, že premiér Bohuslav Sobotka po jednání s řemeslníky uvažuje o tom, aby byla výuka na základních školách opět rozšířena o povinný předmět Dílny. Není se čemu divit, Česko trpí nedostatkem kvalifikovaných řemeslníků a pracovníků s technickým myšlením. I to byl důvod, proč připravit seznam dostupných 3D CAD řešení, které pomohou (nejen) dětem rozvíjet technické nadání a talent – třeba i hravou formou ve spojení s 3D tiskem.

Technické myšlení je nutné rozvíjet u dětí již od útlého věku. K tomu již s dostupnými technologiemi stačí opravdu málo. Jelikož propagujeme stolní 3D tisk, začněte například s rozvíjením zájmu o techniku zakoupením tohoto zařízení do domácnosti. Na trhu je již mnoho cenově dostupných 3D tiskáren. Nevíte-li si rady, nechte se inspirovat redakčními recenzemi 3D tiskáren na portálu 3D-tisk.cz.

Jelikož 3D tisk vychází z návrhu modelů, rádi bychom vám představili i seznam dostupných 3D CAD modelářů, kde můžete nechat projevit talent a kreativní myšlení. Není nic lepšího, než když si mohou vaše ratolesti připravit vlastní návrh trojrozměrného modelu, exportovat jej a vyrobit na 3D tiskárně nebo stolní frézce.

Seznam dostupných 3D CAD řešení:

3D CAD obtížnost aplikace dostupnost prostředí
Tinkercad začátečník 3D modelování bezplatný on-line
SolidWorks Apps for kids začátečník umělecký ve verzi Beta on-line
123D Design středně pokročilý 3D modelování bezplatný on-line
3DSlash začátečník výuka bezplatný on-line
Makers Empire začátečník výuka bezplatný (verze premium placená) stolní instalace
Blokify začátečník herní bezplatný stolní instalace
Autodesk Fusion 360 středně pokročilý 3D modelování (strojírenství, průmysl) bezplatný (časové omezení; pro studenty na 3 roky) on-line
SketchUp začátečník 3D modelování dle verze (bezplatný i komerční) stolní instalace i on-line
Onshape středně pokročilý 3D modelování (strojírenství, průmysl) bezplatný (omezení počtem projektů) on-line
OpenSCAD pokročilý programovací bezplatný stolní instalace
LeoCAD začátečník herní bezplatný stolní instalace
Maya pokročilý animace a 3D modelování bezplatný (časové omezení; pro studenty na 3 roky) stolní instalace
Výčet dostupných 3D CAD modelářů pomůže rozvíjet talent u dětí bez rozdílu věku
Dostupné 3D CAD modeláře pomůžou rozvíjet technický talent u dětí bez rozdílu věku

Možná jste si všimli, že o některých řešeních vás pravidelně informujeme na našich portálech Konstruktér.cz a 3D-tisk.cz. Uvedená 3D CAD řešení není možné rozepsat podrobněji co se do kvality a dalších skutečnosti týče i to, jak je rozdělit do kategorií podle věku dítěte a intuitivnosti. Sami si vyzkoušejte, které řešení vám nejlépe vyhovuje a dejte nám zpětnou vazbu do redakce nebo prostřednictvím komentářů na konci článku, který z výše uvedených 3D modelářů vás zaujal.

Komentáře