Chcete-li si pořídit CAM software na základě doporučení té nejlepší značky, nabídne aktuální výzkum nejednoznačnou odpověď.

Oproti jiným oblastem počítačového navrhování, kde dominuje několik málo „velkých hráčů“, zůstává trh s CAM softwarem nadále velmi roztříštěným teritoriem, v němž se poměrně úspěšně utkává velké množství firem. Nejedna si přitom může osvojovat označení „lídr“ – z různých pohledů tak lze nahlížet hned na několik společností, což dokazuje i aktuální studie organizace CIMdata, zkoumající vývoj v této oblasti za poslední rok.

Pokud odhlédneme od specifičnosti jednotlivých konkurenčních produktů, potom mezi ty nejúspěšnější patří firmy Dassault Systémes (za její CAM software a související služby vloni zaplatili zákazníci největší objem peněz), Delcam (prodal v tomtéž období nejvíce komerčních licencí ze všech), Planit Holdings (chlubí se nejvyšším počtem skutečně realizovaných komerčních instalací), Siemens PLM Software (prodal nejvíce licencí pod jednou značkou, konkrétně NX) a nakonec CNC Software (prodal v součtu nejvíce komerčních a výukových licencí dohromady).


Rozdělení trhu s CAM systémy podle výše tržeb jednotlivých dodavatelů

Co do výše tržeb, zcela bezkonkurenčně vedou firmy Dassault Systémes a Siemens PLM Software, jež vládnou zhruba 30 % celého trhu. O zbylých sedmdesát procent se pak dělí všichni ostatní – z pohledu CIMdata jde zhruba o padesát dodavatelů CAM softwaru. Na dalších místech za Dassaultem a Siemensem figurují firmy Delcam, Planit Holdings, PTC, Tebis, Cimatron, Open Mind Technologies, Missler Software a CNC Software, které společně obhospodařují jednu třetinu trhu. Zbývajících asi 32 % pak tvoří ostatní značky s dílčím podílem menším než 3 % na firmu.

Někdo víc prodá, jiný vydělá

Poměrně zásadní výkyvy v cenách jednotlivých softwarových produktů způsobují rozdíl mezi žebříčky nejvýdělečnějších firem a těch, které prodaly nejvíc licencí. V této druhé škále vede Delcam, následovaný Planit Holdings, Siemens PLM Software, CNC Software a Dassault Systémes.

Zcela jiná situace panuje v seznamu nejrychleji rostoucích firem, kde je nejúspěšnější Open Mind Technologies, za ní CG Tech, Delcam, DP Technology a Dassault Systémes. Open Mind Technologies je pak jedinou společností, jež v roce 2009 skutečně rostla. Tržby všech ostatních dodavatelů CAM systémů v lepším případě stagnovaly na předloňských číslech, nebo dokonce klesly.

Sledovaný rok 2009 nebyl pro firmy podnikající v oblasti vývoje a prodeje CAM softwaru nejšťastnějším obdobím. Celkový objem trhu klesl o víc než 13 %, úhrnem z 1,43 miliardy amerických dolarů na 1,24 miliardy. Předpověď na letošek však slibuje obrat k lepšímu a zhruba 9% meziroční růst.

Zdroj: CIMdata