Ve věku 93 let skonal v pondělí 28. 5. 2018 francouzský podnikatel a politik Serge Dassault, který od roku 1986, kdy zemřel jeho otec Marcel, vedl rodinné impérium Dassault Aviation, jež mj. stálo u zrodu počítačového systému Catia.

Serge Dassault (foto: Wikipedia, CC)

Korporaci Dassault Aviation předsedal Serge Dassault v posledních dvaatřiceti letech. V tomto období se firmě velmi dařilo nejen v letecké výrobě, ale také v oblasti průmyslového softwaru. Firma Dassault Systèmes, založená roku 1981, se ve světové konkurenci probojovala na špičku dodavatelů CAx a PLM systémů, používaných v mnoha odvětvích.

Podle agentury Bloomberg byl Serge Dassault jedním z nejbohatších lidí na světě – v žebříčku Bloomberg Billionaires Index se naposledy umístil na 28. pozici a jeho jmění bylo odhadováno na 27,3 miliardy dolarů (cca 612 miliard korun). Kromě technologií se Serge Dassault angažoval také v médiích (vlastnil renomované francouzské noviny Le Figaro) a v politice, kde prosazoval zejména konzervativní postoje. Svého času působil jako starosta pařížského předměstí Corbeil-Essonnes, později pak jako senátor, zasazujíc se o zmírnění regulací na francouzském trhu, které podle něj poškozují tamní podnikatelské prostředí. Pozornost veřejnosti upoutal také svojí kritikou plánované legalizace homosexuálních sňatků, kterou označil jako „stupidní“.

Serge Dassault byl oddaný práci až do své smrti – podlehl selhání srdce přímo ve své kanceláři na Champs-Elysees v Paříži.

Komentáře