Microsoft představil HoloLens – holografické brýle s integrovaným počítačem. Každé sestavení Windows 10 přitom bude podporovat holografické uživatelské rozhraní.

Holografické brýle jsou osazeny vlastním procesorem a grafickým čipem spolu s novým čipem, jehož úkolem je zpracovávat virtuální realitu. Brýle obsahují senzory i zabudované reproduktory, takže uživatel slyší zvuky z okolí, ve kterém se pohybuje, a zároveň jej i vidí. Oproti jiným zařízením podporující virtuální realitu nepotřebují HoloLens žádné externí kamery. Brýle se nasazují na hlavu a během několika sekund může uživatel sledovat rozšířenou realitu.

Vedoucí oddělení operačních systémů Alex Kipman vyzval vývojáře, kteří se soustředí na vývoj pro Oculus Rift, aby přešli na Windows Holographic a začali pracovat na podpoře pro Microsoft. Mimo brýlí byl představen program HoloStudio, který pomáhá vytvářet holografické objekty v prostoru a následně umožní jejich tisk na 3D tiskárně. Není tajemstvím, že Microsoft na vývoji spolupracuje s laboratořemi NASA. Brýle by tak mohly pomoci třeba při ovládání vozítek jezdících po Marsu.

Představu o praktickém využití brýlí si můžete udělat u zajímavého videa Microsoft HoloLens — Transform your world with holograms:

https://www.youtube.com/watch?v=aThCr0PsyuA&x-yt-cl=84503534&x-yt-ts=1421914688

Komentáře