Na mezinárodní závody s druhou studentskou formulí vyrazí studenti z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Konstrukční návrh, design i originální řešení porovnají v Itálii a Maďarsku s týmy z různých evropských univerzit.

Ve středu 23. března 2016 proběhl v areálu VŠB-TU Ostrava křest druhého prototypu studentské formule Vector02. Návštěvníci akce si mohli prohlédnout závodní vůz, který se studentům podařilo sestavit za pouhý rok. Od předchozí verze se liší podvozkem. Tvůrci kladli důraz na vylepšení jeho vlastností a snížení hmotnosti. Dosáhli toho díky použití jiných materiálů (slitiny hořčíku a hliníku) a optimalizací tvaru součástek.

Slavnostního křtu se ujali Ivo Vondrák, rektor univerzity, Petr Noskievič, prorektor pro studium a Ivo Hlavatý, děkan Fakulty strojní
Slavnostního křtu se ujali Ivo Vondrák, rektor univerzity, Petr Noskievič, prorektor pro studium, a Ivo Hlavatý, děkan Fakulty strojní

„Studentům se podařilo při stavbě druhého prototypu formule snížit celkovou hmotnost vozidla, zlepšit dynamické vlastnosti díky přechodu na elektronické řazení, úpravami prošla podvozková část, pohonná jednotka i výfukový systém,“ uvedli ředitel Institutu dopravy Aleš Slíva a Jakub Šmiraus, student Fakulty strojní.

Druhý prototyp formule Vector02 je výsledkem celoročního snažení studentů z VŠB-TU Ostrava
Druhý prototyp formule Vector02 je výsledkem celoročního snažení studentů z VŠB-TU Ostrava

„Formule nově využívá elektronické řazení ovládané pod volantem, které zlepšuje dynamické zrychlení vozidla. Sami jsme si ručně laminovali sedačku nebo křídla formule v nové dílně vývoje kompozitních karbonových dílů, upravili pohonnou jednotku, nově vyvinuli výfukový systém a snížili počet převodových stupňů. Také se nám podařilo snížit celkovou hmotnost vozidla. Její přesný údaj však zůstane utajený, jelikož se bude do prvních závodů ještě měnit. Hmotnost prvního vozidla se pohybovala kolem 290 kg,“ upřesnil Jakub Měsíček, kapitán týmu a student Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava.

Studenti realizující výstavbu nové formule spolupracovali při složitějších aerodynamických výpočtech s Národním superpočítačovým centrem IT4Innovations. Formule bude v letošní sezóně závodit na sportovních kláních formulí v Itálii a v Maďarsku. Do studentského projektu vývoje formule je zapojeno téměř 50 studentů, včetně jedné ženy, z fakult napříč celou univerzitou, kteří se buďto podílejí přímo na vývoji a stavbě formule nebo spolupracují na řešení vývoje formou bakalářských a diplomových prací.

Den s formulí představil projekt žákům základních škol i dětem z univerzitní školky
Den s formulí představil projekt žákům základních škol i dětem z univerzitní školky

„Křest formule byl jednou z řady akcí podporujících studium perspektivních oborů na VŠB-TU Ostrava. V loňském roce proběhl například Den s formulí zaměřený pro žáky základních a středních škol. Formule byla k vidění také na Dnech NATO a na Dnech otevřených dveří Fakulty strojní. Na výrobu formule se přišly podívat i děti z Domu dětí a mládeže Třinec,“ doplnil rektor univerzity Ivo Vondrák, který celou akci zaštítil.

Slavnostní křest proběhl pod záštitou Ivo Vondráka, rektora univerzity
Slavnostní křest proběhl pod záštitou Ivo Vondráka, rektora univerzity

Křtu formule se zúčastnilo téměř 30 partnerů projektu – z významných firem lze jmenovat Brebeck Composite, Škoda Auto, statutární město Ostrava, Hella Autotechnik Nova, Národní strojírenský klastr, NC Line, Honeywell, Evektor, Bonatrans Group. Více informací o studentském projektu Formula Student VŠB-TU Ostrava se dozvíte na oficiálních webových stránkách.

Naše Vydavatelství Nová média podporuje projekty studentských formulí. Mediální partnerství již uzavřelo s týmem z Ostravy a podporuje i brněnskou formuli. Jak stavěl šestou generaci formule tým TU Brno Racing, si můžete přečíst v aktuálním vydání magazínu Konstruktér 1/2016.

Foto: Formula Student VŠB-TU Ostrava

Komentáře