Technologie výroby soustružením sahá do 19. století a za tu dobu se mnoho změnilo. Pohled na základní princip soustružení, směry hlavního a vedlejšího řezného pohybu pravděpodobně změní zcela nový a ve světě unikátní přístup zpětného soustružení Prime Turning. Na trh obráběčů ji uvádí švédský výrobce řezných nástrojů a obráběcí techniky Sandvik Coromant.

Metoda Prime Turning mění dle vývojového týmu základní princip technologie výroby soustružením a přístup k soustružnickým operacím. Unikátní technologie umožňuje obrábět rotační součásti speciálně vyvinutými řeznými nástroji s vyměnitelnými břitovými destičkami CoroTurn Prime, které mají konstrukčně upravenou geometrii břitu a mohou se pohybovat ve všech směrech.

Dle prvních testů a experimentů bylo prokázáno zvýšení produktivity až o 50 % v porovnání s konvenčními soustružnickými operacemi. Výhodou je aplikování vyšších řezných a posuvových rychlostí, což se pozitivně projevuje na strojním čase. Ačkoli se v důsledku zvýšení řezných podmínek u tradičních nástrojů snižuje trvanlivost, pro vyměnitelné břitové destičky CoroTurn Prime tato zákonitost neplatí. Trvanlivost se podstatně prodloužila díky kombinaci softwarového generování kódů, který umožňuje dosáhnout maximální výkon v soustavě stroj, nástroj a obrobek. Výrobní přesnost, geometrické tolerance a povrchové vlastnosti jsou stejné jako při použití standardních strategií.

Řezný nástroj při soustružení technologií Prime Turning vykonává zpětný pohyb. Foto: Sandvik Coromant
Řezný nástroj při soustružení technologií Prime Turning vykonává zpětný pohyb. Foto: Sandvik Coromant

Technologie Prime Turning má pozitivní vliv na utváření třísky a objem odebraného materiálu se pohybuje okolo 1200 cm3 · min-1.

Společnost Sandvik Coromant zpracovala produktové video, ve kterém jsou výše uvedené výhody zaznamenány pohledem kamery:

Podívejte se na zpětné soustružení při obrábění pastorkové hřídele:

http://www.youtube.com/watch?v=XXwe1wI7u4Q

Zdroj: Sandvik Coromant

Komentáře