Na 100 odborných techniků z klíčových průmyslových odvětví a institucí se sjelo na společné setkání GOM, které se konalo na začátku března v prostorách hotelu Atlantis u brněnské přehrady a v sídle firmy MCAE v Kuřimi. Akce zaměřená na 3D optické měření se nesla v přátelské a pohodové atmosféře.

Hlavním tématem seminářů byly prezentace uživatelů o začlenění 3D měřicí techniky do průmyslového procesu. Dvoudenní setkání zahájil jeden ze zakladatelů firmy GOM Konstantin Galanulis, který do Česka zavítal vůbec poprvé. Ve své přednášce se zaměřil na aktuální vývoj 3D optického měření a vizi do budoucna. Poté následoval blok přednášek zástupců společnosti MCAE Systems, ve kterém byly představeny žhavé novinky – nový stolní 3D skener pro malé díly ATOS ScanPort, nová verze softwaru ATOS V8 a zařízení pro automatizované měření ATOS ScanBox 4105. Tato samostatná mobilní jednotka je nejkompaktnějším modelem ze čtyř dosavadních verzí. Byla vytvořena speciálně pro automatizovanou 3D digitalizaci a inspekci malých a středně velkých dílů.

Jeden ze zakladatelů společnosti GOM Konstantin Galanulis zavítal do ČR poprvé. Foto: MCAE Systems
Jeden ze zakladatelů společnosti GOM Konstantin Galanulis zavítal do Česka poprvé. Foto: MCAE Systems

Během přednáškového programu se potvrdilo, že optická metrologie je rychlým, přesným a spolehlivým nástrojem nejen pro optimalizaci výrobních procesů a zajišťování kvality, ale má také úzkou návaznost na další činnosti, jako je reverzní inženýrství a 3D tisk.

Digitalizace dat se využívá při kontrole vyrobených dílů nebo reverzním inženýrství. Foto: MCAE Systems
Digitalizace dat se využívá při kontrole vyrobených dílů nebo reverzním inženýrství. Foto: MCAE Systems

O zkušenostech z digitalizací dat a 3D měřicími systémy GOM se během dvou dnů podělili uživatelé z firem a technických univerzit z celého Česka i Slovenska. Nechyběli zástupci společností Škoda Auto, Magna Exteriors & Interiors, PWO Czech Republic, Kovovýroba Hoffmann, Slévárna Heunisch Brno, Volkswagen Slovakia, Alucast, Comtes FHT, Ronal ČR či Doosan Škoda Power a z univerzit pak MTF STU v Trnavě a FSI VUT v Brně.

Během setkání uživatelů probíhaly pracovní semináře v sídle firmy MCAE Systems. Foto: MCAE Systems
Během setkání uživatelů probíhaly pracovní semináře v sídle firmy MCAE Systems. Foto: MCAE Systems

Všichni účastníci setkání měli příležitost získat užitečné informace o všestranném využití a ucelených řešeních napříč různými odvětvími. Prezentace uživatelů střídaly pracovní semináře, které probíhaly v sídle firmy MCAE Systems. Připravené praktické ukázky zahrnovaly automatizované měření ATOS ScanBox 4105, on-line seřizování přípravku a aplikace funkce Zpětná projekce, GOM Acceptance test, měření skenerem ATOS ScanPort, využití skeneru ATOS Core 300 Essential pro reverzní inženýrství s návazností na 3D tisk a měření mechanismu zadního odpružení u horského kola systémem Pontos.

Komentáře