Prodám špičkově vybavenou pracovní stanici. Má procesor Pentium Pro 150 MHz, 32 MB operační paměti, dvougigový pevný disk, čtyřmegabajtovou grafickou kartu, CD-ROM, disketovou mechaniku a předinstalované Windows NT. Cena 158 760 Kč. Bez monitoru a samozřejmě bez DPH.

To, co dnes v perexu tohoto článku vypadá jako čiré bláznovství, byla holá realita v roce 1996, která popisuje standardní výbavu osobního počítače vyšší třídy, určeného pro uživatele CAD softwaru. V kontextu tehdejší doby nebylo sto šedesát tisíc bez daně za takový stroj mnoho, vezmete-li v potaz, že člověk měl tenkrát ještě na paměti monstrózní pracovní stanice pořizované za částky proti tomu doslova astronomické. A vedle toho stálo ve většině kanceláří dosud jedno nebo více rýsovacích prken. Ten, kdo si mohl v devadesátých letech dovolit přejít na konstruování v CADu, tomu patřil svět.

Dobový inzerát na velkoformátovou tiskárnu.
Dobový inzerát na velkoformátovou tiskárnu.

K výbavě moderní konstrukční kanceláře té doby rozhodně patřil AutoCAD R13. Ty nejnáročnější firmy v Česku již pracovaly ve 3D. Catia, Unigraphics a Pro/Engineer udávaly trend high-end řešení, která si mohli dovolit skutečně jen ti nejnáročnější. Ostatně, skoro nikdo ještě neznal SolidWorks, Solid Edge ani Autodesk Inventor, které se jeden po druhém objevily ve druhé polovině devadesátých let, aby pak způsobily převrat a zpřístupnily parametrické 3D modelování masám.

Pokrok něco stojí

Osobní počítače a pracovní stanice se tenkrát ve svojí potřebnosti nacházely o něco dál, než dnešní osobní 3D tiskárny. Ti, kdo si uvědomovali jejich přínos pro byznys, je už používali navzdory vyšší ceně, kterou si uměli obhájit jako jasnou konkurenční výhodu. Pro výrobce výpočetní techniky to byl zlatý důl, jehož rezervy ještě nebyly ani pořádně odhaleny. Avšak právě v roce 1996 došlo ke dvěma věcem – jednotková průměrná cena osobního počítače dosáhla svého maxima a od té doby až do dneška už vždycky jenom klesala a především, což s tím velmi blízce souvisí, počítače se začaly stávat čím dál dostupnějšími.

Vývoj prodejů osobních počítačů a jejich průměrné prodejní ceny v letech 1995 až 2013.
Vývoj prodejů osobních počítačů a jejich průměrné prodejní ceny v letech 1995 až 2013.

Velkým dílem k tomuto vývoji přispěl Microsoft se svým operačním systémem Windows 95. I když cena počítačů klesala, celkové tržby za ně nadále velmi rychlým tempem rostly. Ovšem i zde došlo ke kulminaci a pádu, zlatý důl se vytěžil… anebo spíše, zákazníci si našli jiné komodity, které uspokojí jejich potřeby po digitálních datech. Trend prodejů osobních počítačů se jasně zvrátil v roce 2011, jen loňský propad dosáhl deseti procent.

Superpočítač má každý puberťák

Informační technologie se staly levnou komoditou. Jak úsměvně působí výkon pracovní stanice zmíněné v úvodu článku v porovnání s aktuální výbavou zcela běžného mobilního telefonu – zařízení neustále připojené k internetu, schopné zobrazovat prostorovou grafiku a video ve vysokém rozlišení v reálném čase, dnes nosí v kapse s drobnou nadsázkou každý druhý a z jednoho průměrného platu by si mohl koupit takové tři.

Inzerát společnosti AutoCont z roku 1996, nabízející počítače pro uživatele CAD softwaru.
Inzerát společnosti AutoCont z roku 1996, nabízející počítače pro uživatele CAD softwaru.

Obyčejný „chytrý“ mobil navíc díky připojení na cloudové služby dokáže spustit plnohodnotný 3D CAD nebo spočítat komplexní analýzu složitého prostorového dílu metodou konečných prvků. Je to realita, která nás obklopila postupně, aniž bychom si stačili všimnout, že vlastně žijeme v docela dost vyspělé budoucnosti. A taky, že tato naše přítomnost přijde čtenáři těchto řádků za pár let stejně směšná, jako nám počítač bez monitoru za cenu osobního auta.

Napsal Jan Homola. Data v grafu (1) vycházejí ze statistik společnosti Gartner. Dobové inzeráty (2, 3) jsou přetištěny z časopisu CAD & Graphics r. 1996

 

Komentáře