Firma Kovo Tomandl CNC se od svého založení v roce 1992 zabývá zpracováním kovů. Od základních zámečnických úkonů ve svých počátcích do dneška dospěla k nejmodernějším obráběcím technologiím podpořeným prvotřídním softwarem.

První CNC soustruh byl do podniku pořízen v roce 1994 na základě poptávky po větších sériích vyráběných dílů. Tímto směrem pak vývoj pokračoval a nyní má firma sedm CNC soustruhů špičkové úrovně značek Mazak, Doosan, Miyano a Goodway a dvě CNC frézovací centra Awea a Kiwa. Kvalita vyrobených dílů je kontrolována na tříosém měřicím přístroji Wenzel, který je schopen ke každému měřenému dílu vytisknout měřicí protokol.

Flexibilita systémů SpaceClaim a Edgecam umožňuje hladkou výměnu dat mezi CAD a CAM rozhraním.
Flexibilita systémů SpaceClaim a Edgecam umožňuje hladkou výměnu dat mezi CAD a CAM rozhraním.

V roce 2008 firma zakoupila licenci CAD/CAM softwaru Edgecam na programování frézovacích a soustružnických obráběcích center. Pro zjednodušení a zrychlení konstrukčních prací pak byl v roce 2011 pořízen ještě 3D CAD software SpaceClaim. Zejména o jeho výhodách a praktickém využití jsme hovořili s Martinem Wiesnerem, který ve společnosti Kovo Tomandl CNC působí jako konstruktér a technolog.

Proč jste se rozhodli pořídit CAD/CAM software Edgecam? Jak vypadala technická příprava výroby před jeho nasazením?

Důvodem byla stále narůstající složitost zakázek a snižování počtu dílců v sériích vyráběných dílů. Před pořízením Edgecamu jsme vše programovali na strojích, což značně navyšovalo čas přípravy a výrazně se promítalo do ceny výrobku. S ohledem na zvýšení konkurenceschopnosti naší firmy bylo cílem neblokovat programováním stroj, který musí obrábět, zefektivnit přípravu a u složitých dílů mít hned k dispozici i 3D model pro měřicí stroj a následnou kontrolu kvality. Začali jsme pomalu sbírat cenné informace, poznatky uživatelů, nabídky z tohoto velmi rozmanitého trhu a hledat pro nás nejvhodnější variantu. Do toho jsme pořídili horizontální CNC frézu a CAD/CAM se stal naprostou nutností.

Jaké přínosy měla implementace Edgecamu do vaší výroby?

Po sérii školení jsme byli připraveni využívat software naplno. Musím říct, že výrazně urychlil přípravu i výrobu, získali jsme přístup k technologiím a obráběcím strategiím. Edgecam šetří nástroje i náklady na celkovou výrobu. Problematické dílce se řeší včas, ne až na stroji, nářadí se připravuje dopředu včetně seřizovacích listů, aby výsledný čas přípravy na stroji byl co nejmenší. Dnes už si provoz bez Edgecamu nedokážeme představit.

V konstrukci používáte CAD systém SpaceClaim. Proč právě ten?

SpaceClaim je v současné době nepostradatelný prvek v našem provozu. Naše firma má obrovský okruh různorodých zakázek v malých sériích do pěti set kusů. Nejsme vázáni na jednoho zákazníka, a tím je náš výrobní rozsah rozptýlen od zemědělství až po složité frézování pro letecký průmysl. Právě široký okruh našich zákazníků si žádal software co nejuniverzálnější, a tím SpaceClaim bezpochyby je. Dostáváme podklady pro výrobu v mnoha formátech, např. PDF, DXF, DWG nebo STEP. Klíčovým požadavkem při výběru CAD systému bylo to, aby z přijatých podkladů co nejrychleji a nejsnadněji vytvořit model pro další použití v Edgecamu. SpaceClaim splnil všechny tyto nároky, navíc za poměrně příznivou pořizovací cenu.

Které funkce systému SpaceClaim jsou pro vás nejdůležitější?

Výhodou je zde jednoduchost a rychlost při navrhování přípravku na upínání, speciálně tvarovaných čelistí, různých upínek, dosedacích ploch atd. U zvlášť složitých součástí, které mají různé křivky či tvarové plochy, využíváme model od zákazníka. První upnutí je jednoduché, většinou jde o kvadráty, ale při ustavovaní a upínání na další operace jsou vyžadovány různé přípravky, a na tuto přípravu některé CADy nestačí. V systému SpaceClaim je to otázka několika minut – zvolit rovinu, zapustit model, poposadit, přesadit, vložit upínku, z databáze načíst normované součásti a upnutí je hotové.

Oceňujeme také modelování bez historie, které dovoluje velmi rychlé úpravy modelu a vyhovuje nám taky jeho již zmíněná univerzálnost. Navíc je tento software tak intuitivní, že na většinu úkonů přijdete bez nutnosti nahlížet do nějakých návodů.

Projevilo se využití softwaru SpaceClaim v časové náročnosti pracovních úkonů?

SpaceClaim v naší firmě zkrátil přípravu výroby, přípravků a celkově proces od objednávky ke konečnému výrobku nejméně o polovinu. Noví uživatelé se v něm přitom naučí produktivně pracovat během pár dní. Další zvýšení efektivity naší výroby si slibujeme od plánovaných školení. SpaceClaim ve spojení s Edgecamem je pro nás každopádně nejrychlejší cestou od myšlenky po hotový výrobek.

Jak hodnotíte spolupráci a výměnu dat mezi systémy SpaceClaim a Edgecam?

SpaceClaim ohromně pomáhá při vytváření 3D modelu, a také při opravách modelů dodaných našimi zákazníky, například poškozených ploch, nedotažených křivek atd. Pokud narazím na nějaký problém při vytváření obráběcího postupu v Edgecamu, díra se nechová jako díra, překáží hrany, nebo když má model radiusy, které se mi zrovna nehodí, jednoduše model otevřu v systému SpaceClaim, kde ho snadno zjednoduším, opravím, vytáhnu, vyplním či posunu. Tyto nástroje si konstruktér okamžitě oblíbí. Velice oceňuji skutečnost, že po provedení úpravy na modelu mi Edgecam ihned nabídne načtení nového modelu, regeneruje postup a máme hotovo. Je to bezproblémová práce.

SpaceClaim oceněn v NASA TechBriefs

Čtenáři magazínu NASA TechBriefs rozhodli o přidělení ceny „Produkt roku 2012“ CAD systému SpaceClaim. Redaktoři zmíněného titulu jej předtím zařadili mezi „produkty měsíce“, čímž se snaží upozornit na produkty, jež podle ní mají výjimečný technický přínos a praktickou hodnotu pro uživatele.
Čtenáři magazínu NASA TechBriefs rozhodli o přidělení ceny „Produkt roku 2012“ CAD systému SpaceClaim. Redaktoři zmíněného titulu jej předtím zařadili mezi „produkty měsíce“, čímž se snaží upozornit na produkty, jež podle ní mají výjimečný technický přínos a praktickou hodnotu pro uživatele.

Prezentace společnosti Nexnet, napsala Petra Slatinová.

www.nexnet.cz

Komentáře