V pátek vyvrcholí celostátní utkání středoškolských a univerzitních týmů v soutěži o nejrychlejšího robota, kterou pořádá České vysoké učení technické v Praze. Soutěže s tradicí od roku 2009 se zúčastní 37 nejlepších robotů.

Devátý ročník celoroční studentské Robosoutěže v klání robotických vozítek bude znát vítěze v pátek 15. prosince 2017. Utkání ve stavbě a programování robota z lega se uskuteční na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT. Do finále se přihlásilo 155 středoškolských týmů, do finále se však probojovalo 37 nejlepších robotů. Podzimní soutěž pro střední školy a univerzity měla letos čtyři předkola, z nichž do pátečního finále postupuje 25 středoškolských týmů, z toho jeden na divokou kartu. Ty se utkají s 12 univerzitními roboty.

Soutěžní úlohou zvanou Střelnice umožní všem týmům rozmanité konstrukční přístupy. Robot má za úkol během 90 sekund posbírat míčky rozestavené na hrací ploše podle barev a umístit je do příslušných barevných terčů. Roboti proto musejí umět rozlišovat míčky buď podle barvy neb podle umístění. Soutěží vždy dva roboti na dvou samostatných identických hřištích a o vítězi rozhodne větší počet získaných bodů.

Robosoutěž má zaběhlou tradici. Od jejího založení v roce 2009 se z původních tří týmů rozrostl na úctyhodných 155. Do tohoto čísla ještě nejsou započítání účastníci ze základních škol a víceletých gymnázií, kteří letos soutěžili potřetí.

Robosoutěž podporuje technické myšlení a zájem o technické obory u děti na základních školách a víceletých gymnáziích. Fot: 28. základní škola Plzeň

Robosoutěž je veřejná. Zváni jsou pedagogové, spolužáci, přátelé soutěžících, zástupci médií a všichni, kteří se zajímají o mobilní roboty. Soutěž se uskuteční již tento pátek 12. prosince 2017 od 12 hodin na Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2).

Nejlepší studentská řešení si můžete již nyní prohlédnout ve videogalerii doplňkové soutěže Design robota:

GZ team:

JaMaJa:

OA tým:

Ilumináti:

Krtečkovo auto:

Komentáře