Pražské firmě SoliCAD, která se vedle dodávek CAD/CAM softwaru a konstrukčních prací začala zhruba před rokem věnovat robotice, směr dalšího vývoje aplikace SprutCAM přímo nahrává.

Promo k nové verzi softwaru slibuje rychlé výpočty složitých prostorových pohybů robotů značek Stäubli, Fanuc, Kuka a ABB. Díky doprovodné aplikaci MachineMaker je však možné připravit podklady také pro roboty jiných typů.

Vizualizace obrábění robotem. Zdroj: Sprut Technology
Vizualizace obrábění robotem. Zdroj: Sprut Technology

Další informace najdete v přiložené tiskové zprávě níže.

Vydání nové verze SprutCAM 8.2 a modulu Robots

SprutCAM uvolnil novou verzi programu, která zvyšuje funkčnost ovládání robotů. SprutCAM 8.2 díky kinematickým schématům umožňuje vytvářet a ladit kontrolní programy bez použití samotného robota. Verze Robots slouží k rychlému výpočtu složitých 3D pohybů robota včetně jeho koncových efektorů. SprutCAM tak umožňuje programovat roboty značky STÄUBLI, FANUC, KUKA, ABB a další.

Generování dráhy nástroje

3D dráhy robota při obrábění modelu mohou být generovány s využitím všech strategií obrábění s ohledem na specifickou kinematiku robota. Strategie obrábění u robotů jsou používané stejným způsobem, jako u klasických CNC strojů. Nastavení os robota při průjezdech lze ve SprutCAM verze Robots korigovat.

Knihovny

Nový SprutCAM obsahuje knihovnu následujících výrobců: STÄUBLI, FANUC, KUKA, ABB. Aplikace MachineMaker umožňuje uživateli samostatně vytvářet kinematické 3D modely všech průmyslových robotů a jejich následné připojení do již existující knihovny.

Pracovní možnosti

Modul Robots nabízí možnost vytvářet programy pro 2.5D až 5D frézování, ořezávání tvarových dílů, svařování, vrtání, gravírování a laserové řezání.

Pozice robota

Programování robotů ve SprutCAM modul Robots umožňuje zafixovat pozici robota v prostoru. Zafixování robota lze provést do svislé, vodorovné, převrácené a nebo jakékoliv polohy v robotické buňce. Dále pak můžeme sledovat hodnoty na jednotlivých osách robota.

Simulace obrábění

V procesu vývoje řídícího programu provádíme simulaci obrábění, která nám umožní detekovat kolize ve fázi kontroly. Tímto minimalizujeme vznik nejčastějších kolizí, jako jsou kolize:

  • překročení povolených limitů na jednotlivých osách robota,
  • kontrola singularity v jak pracovním posuvu, tak i v rychloposuvu,
  • kolize ramene s dílem.

Postprocessing

Vestavěný generátor postprocessorů umožňuje vyvíjet, upravit a nastavit postprocessor pro řídící systém stroje od různých výrobců. Postprocessor lze programovat nezávisle na počtu os stroje.

Další osy

Ovládací program může být tvořen s ohledem na další typy os, jako jsou lineární osa robota a polohovací zařízení obrobku v pracovním prostoru buňky. Tyto vlastnosti nám poskytují možnost obrábění, např. dlouhých dílů nebo následné obrábění několika dílů, které se nacházejí v pracovní oblasti robotické buňky.

Komentáře