Na opakované poruchy ložisek vřeten čtyř obráběcích center v podniku předního dodavatele dílů pro automobilový průmysl se zaměřila společnost NSK. Problém vyřešila novou vysoce přesnou konstrukcí kuličkových ložisek s kosoúhlým stykem.

Ložiska nabízejí delší trvanlivost, vyšší přesnost a menší hlučnost, proto jsou vhodná pro vysokorychlostní vřetena obráběcích strojů. K tomu, aby zjistila příčinu selhávání ložisek, provedla firma NSK rozsáhlý průzkum použití ložisek a procesu jejich údržby. Odborníci se zajímali také o metody montáže používané pracovníky údržby a zjistili, že hlavní problém spočívá v nesprávném zacházení s ložisky.

Vysoce přesná kuličková ložiska s kosoúhlým stykem od firma NSK nabízejí větší trvanlivost díky použití extra čistých a pokročilých materiálů patentovaných firmou NSK

S optimálním provozem souvisí správná montáž ložisek, a proto je nutné tomu věnovat patřičnou pozornost. V tomto případě bylo třeba pracovníky správně zaškolit a poskytnou jim vhodné nástroje. S ohledem na to nabídla firma NSK zaměstnancům údržby kompletní program školení, který zahrnuje metody montáže a demontáže ložisek a doporučení pro doplňování maziva. Po absolvování školení už nebyly hlášeny žádné další problémy a životnost ložisek se prodloužila ze dvou týdnů na šest měsíců, což vedlo k výrazným úsporám provozních nákladů. V přepočtu na roční úsporu nákladů se jedná přibližně o 840 tisíc korun.

Zdroj: Mepax

Komentáře