Ředitel firmy SolidCAM CZ má za sebou úspěšný rok. Podařilo se mu mimo jiné prosadit dodávaný software mezi prodejci značky Autodesk, a také s jejich přispěním umístit do firem 108 nových komerčních licencí.

Ivan Cimr, povoláním strojní inženýr, působí v CAD/CAM průmyslu od roku 1991.

Ivan Cimr, ředitel společnosti SolidCAM CZ, vybudoval velmi úspěšnou síť prodejců SolidCAMu a InventorCAMu v České republice, na Slovensku a v Maďarsku
Ivan Cimr, ředitel společnosti SolidCAM CZ, vybudoval velmi úspěšnou síť prodejců SolidCAMu a InventorCAMu v České republice, na Slovensku a v Maďarsku

Se SolidCAMem začal pracovat jako vedoucí CAM oddělení ve firmě SolidVision, když se tato v roce 2003 stala místním dodavatelem tohoto softwaru. O dva roky později se stal ředitelem nově založené firmy SolidCAM CZ. Od té doby vybudoval velmi úspěšnou síť prodejců SolidCAMu a InventorCAMu v České republice, na Slovensku a v Maďarsku (pozn. red. – InventorCAM je obchodní název SolidCAMu pro integraci s Autodesk Inventorem).

Vloni jste prodali 108 komerčních licencí softwaru SolidCAM. Jak hodnotíte toto pozitivní číslo?

Je to potvrzení trvalého nárůstu prodeje SolidCAMu a doklad jeho vzrůstající obliby mezi uživateli. Pro srovnání – v roce 2011 se prodalo devadesát licencí a o rok dříve sedmdesát. V roce 2003 – v prvním roce prodeje – to bylo dvanáct licencí. Největší zásluhu na tom má stoupající výkonnost prodejního kanálu Autodesku, kde došlo k největšímu nárůstu licencí. Velkým přínosem je podpora všech prodejců Autodesku pro InventorCAM. Abych však řekl něco také z druhé strany tohoto úspěchu – byl to rok úspěšný pro všechny v tomto oboru, podobné výsledky hlásila i naše konkurence. Být na vrcholu znamená také vézt se na vlně, když fouká dobrý vítr.

Při výrobě frézařsko-soustružnické součásti pomocí 2D a 3D frézovacích operací nachází uplatnění oceňovaná technologie iMachining.
Při výrobě frézařsko-soustružnické součásti pomocí 2D a 3D frézovacích operací nachází uplatnění oceňovaná technologie iMachining.

Co vás osobně vloni ve vašem profesním životě potěšilo kromě vysoké prodejnosti SolidCAMu?

V loňském roce jsem se vrátil na 100 % k řízení tuzemského prodeje, skončil jsem ve funkci manažera pro Evropu. Bylo to nutné, nedalo se stihnout vše a musel jsem se rozhodnout. Za úspěch považuji konsolidaci prodejců díky zvýšené péči o ně, což se projevilo pozitivně právě v počtu prodaných licencí. Dále mě potěšil směr vývoje SolidCAMu k velice žádaným pokročilým soustružnicko-frézovacím strojům. Tuto funkčnost jsme napjatě očekávali již dlouho. Je tu, a je hodně dobrá. Samozřejmě iMachining rovněž nestagnoval, přibyla 3D verze, opět se zcela jedinečnými algoritmy.

Zmínil jste se, že za úspěšným prodejem stojí konsolidovaná síť zkušených a odborných prodejců s podporou týmu kvalitních techniků. Kolik prodejců se zabývá distribucí SolidCAMu?

Je to celkem patnáct autorizovaných prodejců v ČR, na Slovensku a také v Maďarsku a Srbsku. Nejvíc jich působí v Česku, výrazná převaha je mezi prodejci SolidWorksu (3) a Inventoru (3). Na Slovensku jsou to hlavně prodejci SolidWorksu. SolidCAM CZ dbá hodně na technickou úroveň prodejců a v tuto chvíli rozjíždíme certifikace techniků. Někteří technici již zkoušky složili.

SolidCAM podporuje simulaci kinematiky všech operací soustružení a frézování na frézařsko-soustružnických strojích.
SolidCAM podporuje simulaci kinematiky všech operací soustružení a frézování na frézařsko-soustružnických strojích.

O jaké nové funkce se rozšířil soustružnicko-frézovací modul?

Soustružení máme vlastně od začátku SolidCAMu (začínal jako soustružnický software pro Iscar), ale dlouhá léta se do vývoje těchto funkcí moc neinvestovalo. Až před dvěma roky přišel zvrat a soustružení je prakticky naprogramované od začátku. Bylo to nutné, konkurence byla v tomto před námi. Máme zcela přepracované nástroje a jejich možnosti, celou řadu nových funkcí. Obrovsky se rozšířily možnosti simulace a zvládáme pokročilé funkce jako operace bez nástroje (podavače, podpory, atd.) nebo synchronizace dvou nástrojů zároveň. Prostě to, co k moderním soutružnicko-frézovacím centrům patří. Také již celá řada těchto strojů úspěšně funguje u zákazníků s naším CAM softwarem. Potěšitelné také je, že jsme velice blízkým vývojovým partnerem SolidCAMu a proto vývojáři dobře „slyší“ na naše požadavky z praxe. Některé z nových funkcí tak byly inspirovány právě námi z Česka.

Nedávno jste oznámili, že chystáte detailnější představení nového modulu měřící sondy. Kdy můžeme očekávat bližší specifikace a jeho předvedení?

Sonda je zcela nový modul a nechtěli jsme ji zatím uspěchat. Má sloužit k automatizaci výroby a k mezioperační kontrole na stroji. Zatím ji testujeme u několika zákazníků a předáváme podněty do Izraele. Myslím, že naplno ji pustíme na trh spolu s verzí 2013. Momentálně je stále ještě naší vlajkovou lodí iMachining.

Na jaké oblasti se budou zaměřovat vylepšení v nové verzi SolidCAMu letos?

Vývoj se zaměřil na výkon a ovladatelnost, dva parametry určující, za jak dlouho budu mít hotový program. Došlo k výraznému nárůstu rychlosti výpočtů i simulace, a to o desítky procent, někdy i vícenásobně. Verze bude také umožňovat práci pouze v módu samostatného dílu a ukládat přímo do souboru SLDPRT. Vylepšena byla editace dráhy nástroje v integrovaném editoru. Další vývoj se bude zcela jistě soustřeďovat na stejné parametry a pohodlí. Výkonu není nikdy dost. Od verze 2014 očekávám přepracované prostředí (ještě lepší integraci) a také propracování soustružnicko-frézovacích funkcí. A možná ještě nějaká překvapení.

Jaký další vývoj českého trhu s CAM softwarem pro strojírenství očekáváte?

Bude stejný nebo mírně lepší než v roce 2012. Nevidím nikde dost důvodů pro nějaký pokles výroby nebo jiný problém. Naše strojírenství je tradičně silné a naši prodejci zkušení. Konkurence je ostrá, ale v zásadě ani zde není nic nového, co by nám mělo vzít půdu pod nohama. Když se nebudete dívat na televizní noviny, zjistíte, že žijeme v docela klidném světě. To je pohled spíše zvenčí, který je zásadní pro celkový výsledek. Pod ním je však poctivý a nelehký život našich strojírenských firem, boj o přežití a o kontinuitu, rozhodně ne o zlatý důl. Těmto firmám bych přál trochu více právní jistoty a podpory, zaslouží si to vrcholnou měrou. Ale protože právě těmto firmám věřím, vidím optimisticky i tento rok.

Připravil Marek Pagáč, odborný redaktor magazínu o CAD/CAM technologiích CAXMIX.

www.solidcam.cz

Komentáře