Odměňování vrcholných manažerů ve formě akcií je v západních firmách běžnou praxí. Zas tak běžné ale není, aby samotný CEO prodal masivní díl svého balíku ještě během funkčního období.

Markus Aarnio, komentátor ekonomického webu SeekingAlpha.com, ve svém nedávném článku shrnuje, že k tomuto kroku se neuchýlil zdaleka jen šéf Autodesku Carl Bass, ale také další lidé z horních manažerských pater této společnosti.

Carl Bass se 26. září zbavil rovných 400 000 akcií, v přepočtu za více než čtvrt miliardy korun, a během několika dnů ho následovali také někteří podřízení, držící o poznání menší balíky, leč stále v řádech vyšších desetitisíců.

Šéf firmy Autodesk Carl Bass na konferenci Autodesk University 2012 v Las Vegas. Foto: Jan Homola
Šéf firmy Autodesk Carl Bass na konferenci Autodesk University 2012 v Las Vegas. Foto: Jan Homola

Můžeme pouze spekulovat, co vysoké manažery Autodesku k takovým krokům vede. Chybou by ale mohl být předpoklad, že se za takovým obchodováním skrývá nedůvěra ve vlastní společnost. Podobně s akciemi Autodesku nakládala během své kariéry jeho předchozí CEO Carol Bartz, která takto na burze vydělala desítky milionů dolarů, přičemž Autodesk v té době zažíval etapu prudkého růstu.

Autodesk je bezpochyby stále velmi výkonný stroj na peníze, ačkoliv jeho tržby v poslední době meziročně stagnují, v některých divizích pak i poměrně výrazně klesají. To je problém zejména v oblasti softwaru pro tvorbu zábavního 3D obsahu, kde Autodesk plánuje rozsáhlé škrty a propouštění.

Podle posledních známých informací Autodesk za uplynulé fiskální čtvrtletí vydělal 562 milionů dolarů, což znamená 1% meziroční pokles tržeb. O jedno procento klesl také provozní zisk, nyní na úrovni 15 %. Zaujme také fakt, že na rozdíl od předchozích let zdroje z Autodesku ve vyhodnocení čtvrtletních příjmů nyní již neuvádějí odhad celkových tržeb za fiskální rok.

Komentáře