Mikroobrábění se používá při výrobě přesných přístrojů, strojů, metrologických zařízení. Praktickou aplikací je například výroba miniaturních ozubení, které jsou součástí hodinkových strojů. Proces mikroobrábění vyžaduje vysoce přesné obráběcí stroje s otáčkami v řádech desetitisíců a speciální řezné nástroje, jejichž průměr řezné části může mít velikost menší než je průměr lidského vlasu. S produkty řady Seco JabroMini JM500 přichází švédský výrobce řezných nástrojů společnost Seco Tools.

S řadou čelních fréz, která zahrnuje více než 180 produktů získají uživatelé účinné a spolehlivé nástroje pro obrábění součástí malých a miniaturních rozměrů. Nástroje poskytují vysokou úroveň kontroly nad procesem obrábění a zároveň vysoký výkon – vhodné jsou pro součástí do leteckého průmyslu, zdravotnictví a pro výrobu elektronických součástek, kterými mohou být díly pro počítače, spotřební elektroniku a komunikační technologie.

Při konstrukci nástrojů byl kladený důraz na optimální složení karbidu, geometrii, toleranci a povrchovou úpravu povlakováním. Nástroje jsou vhodné pro obrábění všech typů ocelí, tepelně odolných superslitin i titanu.

Seco Tools posiluje v oblasti mikroobrábění. Obráběčům superslitin a titanu pomůže nová produktová řada Seco JabroMini JM500. Foto: Seco

Nová geometrie má šroubovici pod úhlem 30° a úhel čela je 8°. Dostupné jsou torické a kulové profily, v provedeních se dvěma, třemi a čtyřmi břity. Všestranně použitelná konstrukce těla z karbidu má leštěný povlak SIRA, který chrání nástroj před opotřebením a prodlužuje jeho životnost.

Čelní frézy Seco JabroMini JM500 jsou dostupné s průměrem stopky DMM 4 mm a DMM 6 mm, v sedmi různých délkách vyložení (od 2 do 20×D) a s průměrem břitů od 0,2 mm do 3 mm. S takto širokým výběrem si uživatelé mohou rozčlenit zpracování dílů do několika výrobních operací a využít v každé z nich to nejkratší vyložení nástroje. Touto volbou a úpravou technologického postupu výroby lze minimalizovat riziko průhybu nástroje, a dosáhnout úspory až 50 procent strojního času s ohledem na možnost zvýšení posuvové rychlosti.

Komentáře