Montážní práce, rehabilitace pacientů po mozkové mrtvici, vzdálená manipulace a ovládání nebezpečných zařízení, služby v lékařství a mnoho dalších aplikací zvládne robotická ruka Festo ExoHand. Pneumatická ruční ortéza s citlivými prsty přesně napodobuje přirozený lidský pohyb.

Německá společnost Festo představila zajímavou kombinaci robotické rukavice a ramene. Tvar pneumatické rukavice je přizpůsoben lidské ruce a dokáže napodobovat její pohyby v reálném čase. Lidský smysl tak může být realizován vzdáleně. Rukavice ExoHand je vyrobena z polyamidu aditivní technologií SLS jejíž pohyb zajišťuje osm dvojčinných pneumatických pohonů. Každý z kloubů může být umístěný tak, aby dokonale odpovídal ruce operátora. Sílu, úhly a vzdálenost zachycují snímače. Řídicí systém je kompatibilní s programem CoDesys, který zaznamenává a zpracovává hodnoty polohy a síly a umožňuje tak přesný pohyb.

Festo ExoHand pomůže pacientům s rehabilitací po mozkové mrtvici. Foto: Festo
Festo ExoHand pomůže pacientům s rehabilitací po mozkové mrtvici. Foto: Festo

Festo ExoHand pokračuje v úsilí vynaložených do oblasti výzkumu a doplňuje tak interakci člověka a stroje. Cílem vývoje je zlepšit sílu a vytrvalost lidské ruky, rozšířit působnost lidského života (například rehabilitace pacientů po mozkové mrtvici), použít zařízení v nebezpečných situacích, ve vědeckých laboratořích a zajistit nezávislost ve stáří. Z důvodu vysokých pořizovacích nákladů se prozatím neuvažuje o hromadné výrobě, jedná se pouze o před-aplikační výzkum.

Podívejte se živě, jak robotická ortéza pracuje:

Zdroj: Festo

Komentáře