Světový festival pro kutily 21. století se letos na jaře bude konat v hlavním městě. Prague Maker Faire 2018, první ročník světově proslulého setkání hobby tvůrců, technologických kutilů, bastlířů a vynálezců se uskuteční o víkendu 14. a 15. dubna 2018 v Průmyslovém paláci na pražském výstavišti.

Maker Faire je celosvětově uznávaná síť festivalů, kterou již v roce 2006 iniciovala redakce časopisu Make, jejíž sídlo leží v San Francisku. Jednotlivé festivaly pořádají lokální organizace v zemích po celém světě a setkávají se na nich fanoušci kreativní práce s moderními technologiemi, 3D tiskem, elektronikou, počítači, novodobí kutilové a další volnočasoví tvůrci všeho druhu. Maker Faire se postupně šíří do řady dalších měst. Velkolepá setkání se pořádají v San Francisku a New Yorku, u našich sousedů se festival každoročně koná například ve Vídni, Chemnitzu či Berlíně. Licencovaný festival Maker Faire Prague 2018 bude první akcí svého druhu v Česku.

Hnutí spojené s festivaly Maker Faire přináší další nový impuls – takzvaný maker je nejen garážový kutil či modelář, ale člověk, který rád spolupracuje na projektech s ostatními, využívá open source řešení a technologie 21. století, je fanouškem komunitních dílen a umí svůj osobní tvůrčí projekt dobře prezentovat. Proto se akce Maker Faire ve světě organizují v duchu anglického hesla Show and tell neboli, ukaž, co jsi vyrobil, a sdílej, co ses při tom naučil. Výsledkem je přehlídka v mnohém připomínající zábavnou pouť, ale také veletrh pro tvořivé lidi všech generací.

Praha poprvé přivítá Make Faire, festival tvůrců. Foto: Make Faire

Festival Prague Maker Faire 2018 pořádá spolek Žádná věda, který v Česku už od roku 2012 realizuje veřejné experimenty na pomezí vědy, umění a zábavy. Konání festivalu umožnila v roli hlavního partnera společnost Prusa Research, jenž je synonymem světově uznávaného výrobce stolních 3D tiskáren a podporovatel komunity makerů, ve spolupráci s akademickými partnery ČVUT a Studii nových médií FF UK. Produkci zajišťuje agentura Taktiq Communications. Očekává se také zapojení sdílených komunitních dílen, kterých v Česku přibývá a jejichž členové mnohdy vystavují na akcích Maker Faire v zahraničí. Kromě vystavených projektů jednotlivých tvůrců se chystají také různé kreativní workshopy pro děti i dospělé, zábavná představení a prezentace

Výstavní plocha na festivalu Maker Faire je pro nekomerční tvůrce zdarma. Na stránkách festivalu stačí vyplnit jednoduchý formulář Výzva pro makery a zamluvit si prostor například v podobě výstavního stolu, na kterém můžete během víkendové akce představit návštěvníkům svůj projekt nebo celý proces své tvorby. První kolo registrace se uzavírá 31. ledna 2018.

Podívejte se, jak probíhal Make Faire 2017 v Anglii:

Komentáře