Operační systém Windows ve verzích 8 a 8.1 je věc zapeklitá. Snahou zjednodušit práci s tímto softwarem pro ty největší laiky, Microsoft život zkomplikoval těm, kdo si u předchozích edic zvykli na některé způsoby práce, jež nyní považují za samozřejmé. A týká se to i tak základní věci, jako je získání instalačních souborů.

Windows 8 je problematický operační systém, který si nezaslouží nic lepšího, než okamžitě přeinstalovat na verzi 8.1, přinejmenším do doby, než tu bude verze s číslem devět.

Štěstím je aspoň to, že oprávnění uživatelé Windows 8 mají nárok získat upgrade na 8.1 zdarma, formou obyčejné aktualizace. Ani k ní není cesta zcela přímočará, o tom jsme už psali dopodrobna dříve.

Samotný přechod na Windows 8.1 pak zvládnete jednoduše stažením instalace z aplikace Store, která v jednom kroku provede download i instalaci na novou verzi. Uživatel tak nemá šanci přijít do styku s instalačními soubory, natož si je kamkoliv zálohovat pro případ pozdější potřeby. Taková možnost zkrátka u Windows 8.1 oficiálně neexistuje.

Člověk je naštěstí tvor vynalézavý, a tak bylo jen otázkou času, než ti zkušenější zjistili, jak tuto nesmyslnou obstrukci obejít. Tímto článkem zároveň nikoho nenabádáme k neoprávněnému užívání operačního systému Windows — všechny zde popsané kroky jsou legální a určené výhradně majitelům platného produktového klíče k Windows 8.

Jak stáhnout instalační disk Windows 8.1

Při tomto postupu budete možná občas kroutit hlavou, ale snad ne tak moc jako v mnoha jiných okamžicích, které vám přichystali tvůrci tohoto operačního systému.

1. Nejprve potřebujete mít k dispozici počítač s nainstalovaným systémem Windows 7. Tento systém navíc musí být 32bitový, pokud chcete získat instalátor pro 32bitová Windows 8.1 nebo 64bitový, pokud chcete verzi 64bitovou.

2. Připravte si platný produktový klíč z vaší legální instalace Windows 8.

3. Z internetového prohlížeče ve Windows 7 přejděte na web http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/upgrade-product-key-only

4. Ačkoliv chcete instalátor pro Windows 8.1, klikněte na tomto webu nejprve na odkaz „Install Windows 8“ (nižší modré tlačítko).

Přestože vám jde o instalátor pro Windows 8.1, musíte nejprve začít stahovat instalátor pro Windows 8.
Přestože vám jde o instalátor pro Windows 8.1, musíte nejprve začít stahovat instalátor pro Windows 8.

5. Stáhněte soubor pro podporu instalace. Jakmile je hotovo, spusťte, jej. Otevře se instalátor Windows 8 s výzvou pro zadání vašeho produktového klíče. Jakmile klíč zadáte, proběhne ověření a je-li schváleno, můžete stiskem tlačítka „Další“ přejít ke stažení souborů Windows 8.

6. Jakmile je staženo alespoň 1 % dat, přerušte stahování zavřením okna aplikace. Ta se vás ještě zeptá, zda myslíte přerušení vážně, což potvrdíte.

7. Vraťte se na web Microsoftu (viz bod 3) a teprve v této fázi klikněte na modré tlačítko „Install Windows 8.1“. Tím zahájíte stahování instalačních souborů Windows 8.1, které již nechte doběhnout do konce. Těsně před dokončením stahování ještě aplikace provede automaticky ověření správnosti souborů.

Aplikace stahuje instalační soubory Windows 8.1.
Aplikace stahuje instalační soubory Windows 8.1.

8. V dalším kroku dostáváte na výběr, zda chcete software ihned instalovat, vytvořit instalační médium nebo se k instalaci vrátit později. Zvolte druhou možnost „Instalovat vytvořením média“.

K instalačnímu DVD pro Windows 8.1 dospějete zvolením druhé možnosti tohoto seznamu.
K instalačnímu DVD pro Windows 8.1 dospějete zvolením druhé možnosti tohoto seznamu.

9. Následující okno nabídne výběr mezi uložením dat na USB disk anebo vytvoření ISO souboru. Praktičtější je druhá možnost — zvolte vytvoření ISO souboru. Předtím, než vám to systém umožní, budete muset ještě jednou zadat produktový kód vašich Windows 8. Pak už jen postupujte podle průvodce vypálením ISO souboru na DVD disk, který předtím vložíte do mechaniky (ISO soubor můžete nechat uložit také na lokální pevný disk).

Vytvořený ISO soubor pro vás bude do budoucna fungovat jako pohodlná záloha pro upgrade na Windows 8.1, aniž byste museli pokaždé stahovat třígigabajtový instalátor během automatické aktualizace z aplikace Store. Instalátor na DVD navíc může fungovat také jako záchranný disk pro případ, že se váš operační systém z nějakého důvodu porouchá.

300 Comments

 1. Pro instalaci Windows 8.1 budete potřebovat patřičný instalační klíč pro Windows 8.1. Instalační klíč z Windows 8 vám Windows 8.1 nenainstaluje, ale je možné jím instalaci Windows 8.1 následně aktivovat. Zadání instalačního klíče pro instalaci můžete také obejít tím, že do složky sources na instalačním médiu umístíte souborei.cfg s tímto obsahem:
  [EditionID]
  Professional
  [Channel]
  Retail
  [VL]
  0
  V takovém případě instalátor nebude chtít klíč vůbec a nainstaluje systém bez něj (na klíč budete dotázáni až při prvním spuštění systému a i tehdy to můžete přeskočit). Systém pak můžete zkusit aktivovat vaším zakoupeným klíčem od Windows 8.

 2. I já se pokusil si udělat legální disk se zálohou Windows 8.1 Vše podle návodu fungovalo. Na pc s Windows 7 64 bit. jsem postupoval do okamžiku výzvy k zadání product key. Ve chvíli zadání se objevilo upozornění pod rámečkem zadaného klíče upozornění že „Tento kód Product Key se nedá použít k instalaci maloobchodní verze Windows 8“. Takže já nemám šanci si kopii opatřit?

 3. Pingback: MS Windows 8(8.1), první spuštění a aktualizace - NAS4y.NET

Komentáře