Generální ředitel zlínské strojírenské firmy Tajmac-ZPS Michele Taiariol byl oceněn titulem Podnikatel roku 2015 pro Zlínský kraj. Společnost, ve které působí, je známá dlouholetou tradicí výroby obráběcích strojů a vícevřetenových automatů.

Michele Taiariol pochází z tradiční italské podnikatelské rodiny. Narodil se v Miláně, ale od roku 2001 žije ve Zlíně, kde za rodinu Taiariolů řídí strojírenskou společnost Tajmac-ZPS (Tajmac je zkratkou Taiariol Machine.) Hlavní činností firmy je vývoj, výroba a prodej obráběcích strojů. Zpočátku bylo pro Michele Taiariola nejtěžší překonat jazykovou bariéru, obavy okolí pramenící z jeho nízkého věku (v době nástupu do firmy mu bylo 25 let) i bariéru mezi minulostí a realitou po nákupu tradičního strojírenského podniku. Přiznává také, že je dnes trpělivější a klidnější, naučil se přizpůsobit svou italskou náturu české mentalitě. Naopak velkou výhodu vidí v tom, že má díky své rodině podnikání „v krvi“ a nebojí se riskovat. Tajmac-ZPS nyní zaměstnává 700 lidí a vyváží obráběcí stroje do celého světa.

Obráběcí stroje jsou strategické produkty. Neobejde se bez nich výroba letadel, aut, lodí, motorů ani kosmických technologií, zasahují také do lékařských oborů. Konkurence je různorodá – od velkých technologických holdingů až po malé, nízkonákladové společnosti z Asie. Michele Taiariol sází na individuální přístup ke každému zákazníkovi. Zatímco v Jižní Americe a Asii rozhoduje poměr kvality a ceny stroje, v Česku a v Evropě je podle něj hodně důležitý také poprodejní servis a schopnost reagovat na požadavky zákazníků. Firma nedávno otevřela první showroom v Číně a doufá v růst právě na tomto trhu.

Podnikatelem roku 2015 Zlínského kraje se stal strojař ze Zlína. Zleva Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, vítěz Michele Taiariol a Lubomír Nečas, náměstek hejtmana Zlínského kraje. Foto: EY.com
Podnikatelem roku 2015 Zlínského kraje se stal Michele Taiariol (uprostřed). Vlevo Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, vpravo Lubomír Nečas, náměstek hejtmana Zlínského kraje. Foto: EY.com

Pro další rozvoj firmy jsou klíčoví schopní zaměstnanci. Pro Taiariola je důležité, aby byli spokojení a chtěli pro jeho firmu pracovat. Společnost Tajmac-ZPS je významným podporovatelem technického vzdělávání v České republice, spolupracuje na konkrétních projektech téměř se všemi českými technickými univerzitami.

Za své hlavní hobby považuje Michele Taiariol svoji práci, ve volném čase se věnuje nejraději rodině a tradičnímu rodinnému koníčku jeho italské rodiny – obchodu se starožitnostmi.

O vítězství v soutěži EY Podnikatel roku 2015 Zlínského kraje rozhodla nezávislá porota, které předsedal Vlastislav Bříze, generální ředitel KOH-I-NOOR Holding. Soutěž se konala pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a výsledky krajského kola byly vyhlášeny 17. února 2016. Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 České republiky bude – spolu s vítězi v dalších kategoriích – vyhlášeno 1. března 2016 v Praze. Vítěz celostátní soutěže se zúčastní světového finále, které se uskuteční 7. až 12. června v Monte Carlu.

Zdroj: EY.com

Komentáře