Do Prahy se počtvrté sjeli přední světoví designéři na konferenci pořádanou vydavatelstvím časopisu Auto Design and Styling. Cílem akce bylo představit automobilový design a nejnovější trendy prostřednictvím předních osobností oboru.

Mezi hlavní prezentující letos patřil například Thomas Ingenlath, senior vice president pro design u Volvo Cars, který přiblížil skandinávský design, včetně novinky Volvo XC90, která bude mít světovou premiéru za pár dní na autosalonu v Paříži. Dalším z přednášejících byl Julian Thomson, ředitel advanced designu Jaguar. Při jeho přednášce „10 pravidel automobilového designu“ se s nadhledem zamyslel nad klíčovými tématy oboru. Precizní a velmi zasvěcenou prezentaci si připravil Johann Lemercier, který přiblížil svou práci na jednom z nejúžasnějších vozů současnosti, hybridním supersportu Ferrari LaFerrari.

Mezi další netrpělivě očekávaná vystoupení patřila prezentace Gerta Hildebranda, bývalého šéfdesignéra Mini. Dnes dává tvář nové čínsko-izraelské značce Qoros, jenž míří mezi etablované evropské automobilky. Zkušený designér a velký showman přidal několik osobních postřehů ze svého bohatého profesního života. Za značku Citroen-DS vystoupil Ivo Groen, jenž vedle nového konceptu pro pařížský autosalon DS Divine poodhalil i zajímavosti z testovaní designu na prototypech a modelech.

Vedle prezentací o designu přišly na řadu i technologicky zaměřené přednášky, například prezentace Todda C. Morgana, vice presidenta Varroc lighting systems, jenž designérům vysvětli možnosti laserových a OLED světlometů, které svou kompaktní stavbou budou výrazně ovlivňovat automobilový design. Tématem designérských nástrojů se zabýval Michal Jelínek a historický pohled nabídl Jiří Hulák z Národního technického muzea.

Konference byla letos poprvé doplněna o výběrovou výstavu nejlepších absolventských prací studentů oboru „automotive design“.

Konference letos poprvé doprovázela výstava nejlepších absolventských prací. Foto: auto-design-prague.com
Konference letos poprvé doprovázela výstava nejlepších absolventských prací. Foto: auto-design-prague.com

Ze tří desítek vybraných projektů, které byly vystaveny v galerii Národní technické knihovny, vybrala porota složená z přednášejících nejlepší projekt. Vyvrcholením konference se tak stalo předání ceny Auto Design Prague: Talent of The Year. Patronát nad výstavou převzal Jozef Kabaň, šéfdesignér Škoda Auto. Vítěznou trofej si z jeho rukou převzal Henri von Freyberg, absolvent univerzity v Pforzheimu. Vedle ocenění získal mladý německý designér od Jozefa Kabaně i exkluzivní nabídku stáže v design studiu Škoda Auto.

V soutěži mladých talentů zvítězil Henri von Freyberg (uprostřed). Cenu mu předal Jozef Kaban (vpravo). Foto: auto-design-prague.com
V soutěži mladých talentů zvítězil Henri von Freyberg (uprostřed). Cenu mu předal Jozef Kabaň (vpravo). Foto: auto-design-prague.com
Fotografie vítězné studie. Foto: auto-design-prague.com
Fotografie vítězné studie. Foto: auto-design-prague.com

Komentáře