Vzhledem k všeobecné vyspělosti současných tiskových technologií musejí jejich výrobci hledat nové způsoby, jak zaujmout další zákazníky. V pojetí HP je letos největším tahákem sázka na týmovou spolupráci a výměnu dat přes internet.

Hewlett-Packard, známá stejně dobře pod zkratkou HP, je jednou z největších technologických společností na světě. Působí ve více než 170 zemích, kde nabízí širokou škálu různorodých produktů výpočetní techniky, od tiskových řešení, osobních počítačů a notebooků přes software až po služby a IT infrastrukturu.

Velkoformátové tiskárny HP patří k tomu nejlepšímu, s čím mohou architekti a projektanti pracovat při tisku technické dokumentace, výkresů, prezentací, vizualizací a dalších každodenních výstupů. Mezi odbornou veřejností v České republice jsou tradičně oblíbené pro svou vysokou kvalitu, dostupnost a dlouhodobou spolehlivost. Vlivem nepřetržitých investic do vývoje technologií inkoustového tisku i zdokonalování tiskových médií HP pravidelně představuje nové typy tiskáren pro velké formáty.

Tiskárny pro týmovou spolupráci

Jak je řečeno již v nadpisu článku, nesou se aktuální inovace velkoformátových tiskáren od HP v duchu týmové spolupráce. Tuto zajišťuje technologie nazvaná HP ePrint & Share, umožňující sdílení, výměnu, prohlížení a tisk technických výkresů nebo vizualizací přes online rozhraní. Na její možnosti se podíváme v samostatném článku.

Zmíněná technologie je i pomyslnou páteří nové velkoformátové tiskárny HP Designjet T2300 eMFP, vybavené jako multifunkční zařízení také skenerem a funkcí kopírky. Určena je pro střední a velké týmy uživatelů z projekčních či konstrukčních kanceláří a pořídit lze za cenu pod dvě stě tisíc korun.

Atraktivní cena však není jediným lákadlem této multifunkce. Její unikum spočívá v tom, že se jedná o vůbec první velkoformátovou tiskárnu tohoto typu, která si poradí s přímým tiskem výkresů z běžných zařízení (notebook, počítač, USB disk), aniž by k tomu potřebovala na straně uživatele nainstalovaný ovladač nebo CAD software k prohlížení a tisk technických dat. To vše totiž obstará speciální aplikace integrovaná přímo v tiskárně, komunikující přes webové rozhraní. Tiskárna je vybavena dvěma rolemi papíru a umožňuje souběžné provádění tisku a skenování, čímž urychluje běžné procesy na pracovišti.

Konkurence produkčních „laserovek“

Dalším modelem z aktualizované nabídky HP, který cílí na technické uživatele, je Designjet T7100, který najde uplatnění ve velkých provozech a reprografických střediscích. Spolehlivě poslouží všude tam, kde je požadován tisk CAD výkresů i kvalitních grafických prezentací.

U produkčního zařízení, jako je toto, jsou více než pořizovací cena (zde kolem tří set tisíc korun) důležité celkové náklady na vlastnictví, vyplývající z provozu tiskárny během jejího používání. Výrobce se v propagačních materiálech chlubí údaji o zajímavých úsporách – Designjet T7100 má během tří let používání pomoci ušetřit až 66 % nákladů oproti srovnatelným barevným konkurenčním modelům a o polovinu proti těm černobílým.

Jako alternativa k monochromatickým laserovým a LED tiskárnám nabízí systém tří rolí. Na první pohled zaujme nový způsob zakládání tiskových médií, který je mnohem jednodušší než dříve. Role se zakládají přímo do otočného zásobníku na dvojici čepů, takže odpadá nepraktická a zdlouhavá manipulace s dlouhou vodicí tyčí.

Na všechny zmíněné produkty se podíváme ještě jednou detailněji v samostatných článcích. Podrobný článek o tiskárně HP Designjet T2300 eMFP otiskl časopis CAXMIX 2/2010 vydaný 26. listopadu. V případě zájmu si můžete sjednat až do 31. 12. 2010 předplatné zdarma.

(Zdroj: HP)

Komentáře