Pořádek a čistotu v laboratořích zajistí nová metoda vážení, se kterou mění zákony fyziky společnost Festo. Vynález tak splňuje nejpřísnější nároky na sterilitu, zvlášť při doteku nebo přenášení předmětů.

Laboratoře musí splňovat přísná hygienická kritéria a kromě častého čištění, mytí a dezinfikování je údržba naprostou samozřejmostí. Čisté, sterilní prostředí je prvním předpokladem v boji proti nečistotám a bakteriím. Ty se převážně množí tam, kde se s předměty manipuluje a přenáší z místa na místo. Jak manipulovat s pipetami, Petriho miskami a váhami bez doteku? Zapátrali jsme do výzkumného oddělení společnosti Festo.

Výzkumný tým Festo v čele s doktorem Susanne Krichel se supravodivostí zabývá už řadu let. Tým odborníků naučil předměty levitovat pomocí supravodičů. To jsou materiály, které po ochlazení na určitou teplotu získají vlastnosti elektromagnetů. Jejich magnetické pole pak umožní věcem nejen levitovat, ale také se pohybovat bez kontaktu s povrchem. Tím se supravodivost stala ideálním řešením pro bezkontaktní vážení.

Kryostat se supravodičem je umístěný pod pracovní desku. Nad ním se vznáší miska, kterou stačí po vážení uklidit a volný povrch kdykoli očistit. Foto: Festo

Ideální misky vah

Zákony levitace spočívá v tom, že čím více se supravodič ochladí, tím vyšší zatížení může nést. Díky tomu se vědcům z biologických a chemických laboratoří dostaly pod ruku váhy jako vystřižené ze sci-fi filmu. Vynález asistentům v laboratořích ušetří prostor a tím je i méně věcí, se kterými dojdou do kontaktu.

Využití supravodivosti v praxi představila společnost Festo již na loňském veletrhu Hannover Messe (anglicky; 1,5 minuty):

Komentáře