Čerstvé vydání časopisu Konstruktér se v titulním tématu věnuje tzv. internetu věcí, což je trend, který zásadním způsobem poznamená mnoho oblastí lidské činnosti, a proto je důležité důsledně se na jeho příchod připravit. Pozorný čtenář v našem magazínu postřehne také několik novinek – tou nejvýraznější je rubrika hobby, připravovaná s podtitulem „o všem, co nás na technice baví“.

Věci kolem nás se stávají „nebezpečně“ chytrými. Od mobilů přes chytré hodinky až po termostaty nebo těžkou techniku – zařízení kolem nás, vybavená všemožnými senzory, sledují své okolí, sbírají kvanta dat a tato si pak navzájem vyměňují s dalšími stroji. Tento trend má samozřejmě velký vliv na způsoby, jakými jsou takové chytré výrobky navrhovány a vyvíjeny. Internet věcí a velká data nejsou jen suché marketingové pojmy, ale nástroje, s nimiž se do budoucna určitě vyplatí počítat, pokud budete chtít být opravdu konkurenceschopní.

Také další témata v aktuálním vydání našeho magazínu stojí za pozornost. Prozkoumali jsme například nový cloudový CAD software Onshape, který vytvořili zakladatelé SolidWorksu. Abychom v rámci „roku průmyslu a technického vzdělávání“ přispěli k většímu zájmu o techniku zejména mezi mladšími ročníky, založili jsme zcela novou rubriku „hobby“. Do ní směřujeme příspěvky o technologiích, které vycházejí z průmyslových aplikací, ale zároveň jsou cenově velmi dostupné – jako například stolní 3D tiskárny, frézky nebo 3D skenery určené pro osobní použití.

Jak dostupné a užitečné mohou být současné digitální technologie pro praxi i výuku, demonstruje sama naše redakce v neziskovém „Projektu Zara“, jehož cílem je vyvinout invalidní vozík pro hendikepované psy. Více o něm se dočtete v úvodníku našeho časopisu a na webu 3D-tisk.cz.

Časopis Konstruktér si můžete pořídit formou předplatného za 390 Kč na rok. K dispozici je také elektronická verze, kterou si můžete stáhnout na webu Publero.com.